Facebook Blueprint Sertikası

Facebook Blueprint Sertifika

Facebook Blueprint Sertikası, Kameralı ve Gözetmenli Online Sınav Sonucu Nasıl Alınır ?

Birçok müşterim için Facebook ve Instagram’da hesap yönetimi ile reklam operasyonlarını sürdürüyordum. Covid-19 sebebiyle evde kaldığımız şu günleri fırsat bilerek, sosyal medyadaki bu tecrübemi bir de sertifika ile desteklemek istedim. Bir yandan da Facebook’un Google ve diğer dijital pazarlama sertifikasyon sınavlarında  farklı olarak “denetimli sınavı” (proctored exam) nasıl gerçekleştirdiğini öğrendim. 90 dakikalık ve 53 soruluk çevrimiçi sınav sonrasında Facebook Sertifikalı Dijital Pazarlama Ortağı (Facebook Certified Digital Marketing Associate) unvanını aldım. İki sene boyunca geçerliliğini sürdürecek sertifika, Facebook’un Blueprint Eğitim Sistemi içinde yer alıyor.

Sertifikasyon sınavını nasıl geçtiğimi, hazırlık sürecini, ücret bilgilerini ve kamera kaydının yapıldığı İngilizce gözetmenli sınava ait süreci aşağıda özetleyeceğim.

 • Sınava girmeyi düşünmeden önce Facebook ve Instagram’da hesap ve reklam yönetimi tecrübenizin olması ve iyi derece İngilizce bilmeniz gerektiğini unutmayın.
 • Yukarıda bahsettiğim konularda emin olduktan sonra burada yer alan 30 soruluk deneme sınavını çözmeniz gerekiyor. Bu sınav sonrasında, Facebook, Instagram ve What’s App gibi platformlardaki yönetim ve reklam bilginiz ölçülüyor. Hangi soruları yanlış cevapladığınızı görüp, yoğunlaşmanız gereken konuları görüyorsunuz.
 • Sonrasında burada yer alan, video ve küçük sınavların da bulunduğu 27 üniteyi gözden geçirmeniz gerekiyor.
 • Kendinizi hazır hissettiğinizde Pearson Vue ’nin web sitesine girip 100-102 kodlu sınavı 38 Pound’a kredi kartı ile satın alıp, rezervasyon yaptırıyorsunuz. Sınavı ister İstanbul Beşiktaş Vişnezade’de bulunan Pearson Vue merkezinde, isterseniz de evinizde, ancak denetimli sınav yöntemiyle (proctored exam) alabiliyorsunuz. Sınavı evinde almak isteyenler için 12:30’dan gece 23:30’a kadar uygun zaman aralıkları bulunuyor.
 • Sınav 90 dakika olmasına rağmen sonrasındaki anket vs gibi konuları da düşünerek 105 dakika ayırmanız gerekiyor. Sınav saatinden yarım saat önce Pearson’ın bahsettiği OnVUE uygulamasını bilgisayarına kurmanız gerekiyor.
 • Sınava dağınık olmayan ve mümkünse sınav merkezi gibi yapılandırılmış bir odada girmenizi tavsiye ediyorum. Sınav öncesinde, öncelikle kendi fotoğrafınızı, sonrasında pasaport veya ehliyetinizin ön ve arka yüzünün fotoğrafını bilgisayar kamerasından çekip göndermeniz gerekiyor. Ayrıca bilgisayarınızda açıkta herhangi bir uygulamanın bulunmaması gerekiyor. Sonrasında sistem sizi bilgisayarın kamerasından kaydetmeye başlıyor. Bu esnadan sonra kameranın görüş alanından çıkmanız, herhangi bir şey yemeniz veya içmeniz, odanıza başka birinin girmesi ve cep telefonunuza ulaşmanız yasak. Örneğin ayağınız kaşımak için eğilip ekran dışına çıktığınızda veya masada yer alan bir bardak su içtiğinizde sınav iptal oluyor. Ayrıca odanın da ışık seviyesinin gözetmenin istediği ölçüde olması lazım.
 • Gözetmen isterse bilgisayarınızı yanınıza alarak odanın her yerini kameraya göstermeniz isteyebilir. Ayrıca bilgisayarın  yer aldığı masadaki objeleri ve varsa arkanızdaki veya göz önünde yer alan örneğin kütüphanenizdeki kitapların yerlerini değiştirmenizi isteyebilir.
Facebook Blueprint Gözetmenli Sınav İşleyişi
 • Bu adımlardan sonra sisteme bağlanan “gözetmen” gerek chat ekranından İngilizce komutlarla sizi yönlendirip sınavı başlatıyor ve kameradan sizi sürekli kontrol ediyor. Sınav esnasında bir sorunla karşılaşırsanız, yine chat ekranından gözetmene yazabiliyorsunuz.
 • Sınav panelinde reklamcılıkla ilgili bazı matematiksel hesapları yapabilmeniz için bir hesap makinesi uygulaması da bulunuyor. Bunun dışında OnVue uygulaması dışında bilgisayarınızda herhangi bir dosyaya erişemiyor, program aktive edemiyorsunuz.
 • 90 dakikalık sınav sonrasında sistem size skorunuzu ve sınavı geçip geçmediğinizi bildiriyor. Ancak sınav sonuçlarının Peason Vue sistemine yüklenmesi ve dijital sertifikanızın da Youracclaim.com  sayfasında görünmesi 24 saat alıyor. Tahminime göre sınav esnasında çekilen videoyu Pearson’dan başkaları da izledikten sonra, nihai kararı veriyorlar.

Şu yaşıma kadar gerek Türkiye’de gerekse de yurtdışında birçok çevrimiçi ve çevrimdışı sınava girmiş biri olarak, Facebook Blueprint sınavının tüm bu sınavlar içinde, denetleme yöntemi olarak en ciddisi olduğunu söyleyebilirim. Örneğin sınav esnasında su içmenize veya eğilmenize bile izin verilmiyor. Mesela TOEFL, IELTS gibi sınav merkezinde yapılan sınavlarda bile bu kadar yoğun bir denetim bulunmuyor, yine su içebiliyorsunuz, gerekirse gözetmenle görüşüp lavaboya gidebiliyorsunuz. Google Ads, Coursera, Edx vb birçok sertifikasyonun sınavlarının evde gözetmensiz yapıldığını düşündüğünüzde, Facebook’un u işi ne kadar ciddiye aldığını anlıyorsunuz. Kopya çekilme ihtimalini tamamen sıfırlamasıyla şu anda dijital pazarlama konusunda dünyada yer alan en etkili sertifikasyon olduğunu söyleyebilirim.

Yukarıda anlattığım detaylar haricinde:

 • Sınavla ilgili sorularınız olursa
 • Sizi sınava hazırlamamı isterseniz
 • Sosyal medya hesap ve reklamlarınızı yönetmemi isterseniz
 • Ajansınızın sosyal medyanızı nasıl yönettiği konusunda yorum isterseniz

Linkedin, facebook, instagram veya email (myparmaksiz [et] gmail.com) ile bana ulaşmanız yeterli.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

One thought on “Facebook Blueprint Sertikası

 1. Uzun zamandır email aboneniz olarak yazılarınızı takip ediyorum. Değerli yazınız için teşekkür ederim.

Leave a Reply

%d