Linkedin’de Yazmak, Paylaşmak ve Göndermek için En İyi Uygulamalar

Linkedin içerik karışımı

LinkedIn’i çoğumuz özgeçmişimizi herkesle paylaşmak amacıyla kullanıyoruz, ancak LinkedIn özgeçmiş oluşturacağınız ya da arkadaşlarınızı destekleyeceğiniz bir yerden çok daha fazlası. Az sonra bahsedeceğim ipuçları ile LinkedIN üzerinde nasıl daha etkili olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Linkedin gönderim frekansı
LinkedIN gönderim frekansı

Kullanıcılara LinkedIn’de ne sıklıkla gönderide bulunmalarını tavsiye edersiniz?

Sürekli paylaşım yapmalarını tavsiye ediyorum. Ne kadar çok paylaşım yaparsanız, kelimeleriniz ve fikirleriniz o kadar çok keşfedilir, ancak gün içerisinde birden fazla paylaşım yaparak kullanıcıları rahatsız etmemeniz de lazım. Haftada birkaç kez paylaşım yapabilirsiniz. Belki gündemdeki son gelişmeler hakkında düşüncelerinizi kısaca belirtir, üzerinde çalıştığınız bir proje hakkında hızlı bir video paylaşır ya da sektörünüzde popüler olan bir konu hakkında makale yazabilirsiniz.

Linkedin'de kariyer odaklılık
LinkedIN’de kariyer odaklılık

Paylaşımlar doğrudan kariyer odaklı mı olmalı?

Paylaşımlarınızın doğrudan kariyerinizle bağlantılı olmasına gerek yok. Her sektörden profesyoneller LinkedIn’e diğer insanların da  dünyada önemsediği konular hakkında sohbet etmek için katılıyor. Dolayısıyla kendi alanınızdaki popüler konular hakkındaki düşüncelerinizi aktarmanız, takım olarak gerçekleştirdiğiniz aktiviteleriniz hakkında fotoğraflar paylaşmanız, iş hayatındaki denge kurulumu konusunda ipuçları verdiğiniz bir video kaydı gerçekleştirmeniz ya da üzerinde çalıştığınız bir proje hakkında tavsiye istemeniz gayet mantıklı.

Linkedin içerik karışımı
LinkedIN içerik karışımı

Tavsiye edilen bir içerik karışımı var mı? Orijinal makalelerin, haber gönderilerinin ya da başkalarından alınıp tekrar paylaşılan gönderiler hakkında düşünceniz nedir?

Gönderileriniz ve kullandığınız format konuya ve bu gönderiyle kime ulaşmaya çalıştığınıza bağlıdır. Herhangi bir içerik paylaştığınızda ağınızdaki diğer insanlarla diyalog kurmak için kendi bakış açınızı da eklediğinizden emin olun. Sorular sorun, düşüncelerini almak istediğiniz insanlardan bahsedin ve diğer insanların hızlıca bahsettiğiniz konuyu öğrenmesi ve keşfetmesi için başlık etiketlerini kullanın. Kısa  gönderiler ve videolar da makaleler kadar çekici olabilir. Bu sebeple formatınızı değiştirin ve sizin için en iyi yolun hangisi olduğunu bulun.

Linkedin'de İçerikler
LinkedIN’de İçerikler

Kullanıcılara hangi konularda yazılar yazmalarını önerirsiniz? Orijinal makaleler  güncel konulardan mı seçilmeli mi?

LinkedIn’de en iyi etkileşim alan diyaloglar genelde güncel konular ve popüler haberler. Profesyoneller arasında iş değerlendirmeleri, perakendenin geleceği ve Amerika’daki göçmen reformu gibi konularda büyük tartışmalar yaşandı. Makalelerinizde profesyonel hayatınızda geçen, hakkında konuşabileceğiniz diyaloglara odaklanın ve kendi görüşlerinizi de paylaşın. Eğer belirli bir konu ya da alan hakkında kendi düşüncelerinizin liderliğinde bir platform kurmaya çalışıyorsanız, genel konular da işinize yarayabilir fakat bu yazıları profesyonel hayatınızda geçen güncel diyaloglarla da harmanlamaya çalışın.

Linkedin'deki Hatalar
LinkedIN’deki Hatalar

İnsanların LinkedIn’de orijinal makaleler yazarken yaptıkları en büyük hatalar nelerdir?

En büyük hata insanları makalenizi okumaya ikna edecek uygun ve çekici bir başlık bulamamaktır. Başlıklar okuyucuların makalenizi okuyaması ve bundan bir parça paylaşacak olup olmadıklarını belirlemek için çok önemlidir. Net olun… Okuyucuyu kandırmadan biraz dram katmak her zaman iyidir. Ayrıca okuyucularınızın makalenize odaklı kalabilmesi için içeriğinide video ve resimlerin de yer alması gerektiğini  tavsiye ediyoruz. Makalenizin bulunmasına yardımcı olmak ve görmek isteyen insanların ulaşabilmesini sağlamak için başlık etiketlerini kullanın.

 

Linkedin İpuçları
Linkedin İpuçları

LinkedIn gönderileri ya da makaleleri için başka bir ipucu var mı ?

Makale yayınlasanız da yayınlamasanız da kısa halde bir gönderi ya da video paylaşmak, otantik olmak ve bildiğiniz şeyleri paylaşmak en önemlisi. Karakterinizi göstermekten korkmayın. Eğer hevesli ve dışa dönük biriyseniz, bunun gönderileriniz sayesinde parıldamasına izin verin. Doğru uzman topluluğa ulaşabilmek, gönderilerinizin aldığını görüntülenme sayısından daha önemli. Gönderinizin altında yer alan konuşmalara odaklanın ve yorumları yanıtlamak için zaman ayırın. Bu yeni insanlarla bağlantı kurmak için mükemmel bir yol olabilir ve sizin için yeni fırsatlara yol açabilir.

 

Kaynak

Leave a Reply

%d