Doğru Kişi Nasıl İşe Alınır ?

Doğru Kişi Nasıl İşe Alınır ?

Birçok başarılı yönetici vaktinin en az %40’ını insan kaynaklarına harcadığını belirtiyor. Bunlardan biri de Khosla Ventures‘ın kurucusu Vinod Khosla.

Vinod Khosla, Yeni Delhi’deki Indian Institute of Technology’den mezun olmuş. 20 yaşında kurduğu soya sütü firması başarısız olunca, Amerika’ya göç etmiş ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği masterı yapmış. Girişimci ruhu Vinod’u Silikon Vadisi’ne yönlendirmiş ve ilk iş olarak Stanford Üniversitesi’nden MBA diplomasını almış.

1982’de Sun Microsystems‘i kuran Vinod Khosla’nın start uplar için işe alım tavsiyelerini aktardığı “How to Build and Manage Teams” dersinden bazı önemli tavsiyeleri sıralayacak olursak:

– İlk işe aldığınız 10 kişi, sonraki 100 kişiyi ve bu 100 kişi de sonraki 1.000 kişiyi işe alacaktır. Dolayısıyla, doğru yeteneği işe alma konusuna vakit ayırın… (Vinod’un Sun Microsystems’de işe aldığı ilk 10 kişiden biri Google’ın ana firması Alphabet’in başkanı Eric Schmidt. Bir diğeri de Yahoo ve Autodesk’in eski CEO’su olan Carol Bartz.)

– Siz işe aldıktan bir iki sene sonra kendi firmasını kurmaya karar verdiğinde, yatırım yapmaktan çekinmeyeceğiniz kişiyi alın.

– Vizyonunuza güvenen kişileri alın. Girişimlerin gelecekleri belirsizdir ve sadece para odaklı kişiler işler kötüye gittiğinde sizi rahatça terk edebilirler.

– Ünlü firmalarda deneyim kazanmış, 10-15 sene tecrübeli kişileri işe almayın. Fonksiyonel pozisyonlarda iyi olsalar da inovasyon yeteneğinizi köreltebilirler.

– Birbirini destekleyebilecek kişileri işe alın. Örneğin pazarlama yöneticisi, mühendislik yöneticini etkileyebilsin.

Fazladan işe alım yapın. 3 yazılım mühendisi alacaksanız bir 4.yü de yedek olarak alın. Bir pazarlama sorumlusu alacaksanız, bir de yedeğini alın.

– Aradığınız pozisyon için uygun olmasa bile yetenekli birini gördüğünüzde muhakkak işe alın. Bu adayın ilerleyen zamanlarda firmanıza değer katacağından emin olabilirsiniz.

 

 

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d