Kullanıcı Nasıl Kazanılır ve Artırılır?

Kullanici Nasıl Kazanılır ve Artırılır ?

Kullanıcı kazanımı ve artırımı internet girişimleri için en önemli konuların başında geliyor. Girişimin değerlemesi yapılırken, sitenin veya uygulamanın kazandırdığı gelirden önce aktif kullanıcı sayısı ve büyüme potansiyeli önem taşıyor.

Facebook’un Büyümeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Alex Schultz Y Combinator’ün Startup School serisindeki “How to Get Users and Grow” videosunda, kullanıcı artırmanın farklı yöntemlerinden bahsediyor.

Alex Schultz, Facebook’dan önce Ebay İngiltere’de çalışmış, dolayısıyla kariyerinin başında bu yana dijital pazarlamayla haşır neşir olmuş. Haliyle kullanıcı kazanımı için de tavsiye ettiği yöntemler dijital pazarlama alanından geliyor.

Alex Schultz’a göre kullanıcı kazanımı ve artırımı için aşağıda yer alan 4 kategoride çalışmalar yapmak gerekiyor.

1)Kullanıcı Kazanım Kanalları

  1. SEO
  2. SEM
  3. Email, SMS, Push Mesaj, Posta gönderimi
  4. Site üzerinden aksiyon aldırma
  5. Organik ve reklamlı sosyal medya

Alex’e göre SEO, SEM ve klasik yollarla trafik kazandırmak, diğer girişimcilerin tavsiyelerinin aksine kesinlikle çok önemli.

2) Hedefleme: Alex hedeflem ile demografik değil de davranışsal hedeflemeyi kastediyor.

3) Görsel: Tabiiki görsel çok önemli de olsa kanallar ve ve hedeflemeden sonra geliyor.

4) Dönüşüm: Alex, varış sayfalarının optimize edilmesinin öneminden birçok defa bahsediyor. Ayrıca anahtar kelime seçiminin “harekete geçirici” etkisinin çok önemli olduğunu da belirtiyor. Örneğin Facebook, “Advertise” kelimesi yerine “Create an Ad” kelime öbeğini kullanarak reklamveren sayısını bir anda %40 artırmış.

 

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d