Exponansiyel Büyümeyi Sağlayacak Fikirler ve İşyerleri ?

Exponansiyel Büyüme

Y Combinator’un Stanford Üniversitesi için hazırladığı Startup School‘un 2. haftasında Flickr vs Slack kurucusu ve Stewart Butterfield ile eski Facebook CTO’su ve Quora kurucusu Adam D’Angelo yer alıyor.

Stewart Butterfield‘ın Flickr’ı öncelikle bir online oyun olarak kurgulayıp sonrasında fotoğraf paylaşım uygulamasına dönüştürmesi çok ilginç. Kişinin belli bir fikre saplanıp kalmaması ve zaman içinde öğrendikleriyle düşüncelerinin evrilip verimli bir somut çıktıya dönüşmesine güzel bir örnek.

Adam D’Angelo‘un girişimciler için verdiği tavsiyelerden biri de büyüyecek iş fikrinin nasıl tespit edilmesi gerektiği. Girişimci olmasanız bile çalışacak firma seçerken de bu konuyu göz önünde bulundurmalısınız. Sonuçta Adam D’Angelo ‘da Facebook’da CTO pozisyonundan ayrılıp girişimcilik rüyasında Quaora’yı kurdu.Durum şu ki fikriniz veya kuracağınız firma veya çalışacağınız firmanın exponensiyel (üstel) büyümeyi sağlaması lazım.

Örneğin:

f(x)=50x lineer büyümeyi gösteriyor. Lineer büyüyen bir firmayı/fikri desteklemek zordur. Büyüme için sürekli halkla ilişkiler, reklam faaliyetlerinde v.s artış vardır.

f(x)=X^3 kübik büyümeyi gösterir. Büyümenin ulaşabileceği sınır lineere göre büyük olsa da yine de sınırlıdır.

f(x) =2^x exponansiyel (üstsel) büyümeyi gösteriyor. Ölçek ekonomisini sonuna kadar kullanabildiğiniz ve exponansiyel büyüme sağlanabilecek fikirlere yatırım yapmak gerekiyor.

Kariyeriniz için de benzer bir durum söz konusu aslında. Okuyacağınız okul veya çalışacağını işyeri kariyerinizde exponansiyel büyümeyi sağlayabilir mi? Sizce ?

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s