Girişim Mekaniği Nedir, Nasıl Faydalanılır?

Girişim Mekaniği

YCombinator’un Start Up School programının 2. haftasında Kirsty Nathoo girişimler için hayat kurtaran ipuçlarını Start Up Mechanics başlıklı sunumunda anlatıyor.

Amerika’da kurulan girişimler için tavsiyelerin bulunduğu sunumda firma kuruluşu için Delaware eyaleti ve banka hesabı için de SVB (Silicon Valley Bank) tavsiye ediliyor. Kuruluş ve banka hesabı açımı gibi birçok işi yapmak için de Stripe firmasının Atlas ürünü tavsiye ediliyor.

Stripe’ın Atlas adlı ürünü kendisini “İnternette iş yapmak için en iyi yol” (The best way to start an internet business) olarak tanımlıyor.  Şirket kurulumu, banka hesabı açılması vb gibi birçok işlemi sizin adınıza yapıyor.

Örneğin:

Amerika’daki en büyük 49. eyalet olan Delaware’de şirketinizi kuruyor. (Türkiye’deki birçok tekne ve yatın’da Deleware kayıtlı olduğunu biliyorsunuzdur belki. Delaware, vergi ve diğer konularda inanılmaz kolaylıklar sağlayan bir eyalettir)

– SVB’de (Silicon Valley Bank) banka hesabınızı açıyor, bunun için şubeye gitmenize, fax göndermenize v.s gerek olmuyor.

– Stripe hesabı sayesinde 100’den fazla para biriminde ödemeye almaya başlayabiliyorsunuz.

Anlatılan bir diğer faydalı uygulama ise clerky. Clerky sayesinde girişimler kuruluştan, sermaye artırımına, yatırımcı ilişkilerine ve personel yönetimine kadar birçok konuda gerekli bilgiye ulaşabiliyor. İsterseniz uygulama üzerinden ücretini ödeyerek avukatlarla iletişime de geçebiliyorsunuz.

Kirtsty Nathoo girişimlerin daha kuruluş aşamasında ortaklık yapısını nasıl kurmaları gerektiğini, kurucular ve çalışanlar arasındaki hisse dağılımını vs de örneklerle anlatıyor. Bahsedilen kavramlardan en ilgi çekici olanı ise vesting yani hakediş. Vesting, kurucu ortakların ve yatırımcıların haklarını  koruyan bir olgu. Örneğin şirketinizi ortağınızla kurdunuz ve bir müddet sonra kendisi şirketten ayrılıp başka işlerle meşgul olmaya başladı, siz firmayı büyüttünüz, geliştirdiniz ve 10 milyon USD’lik bir yatırım aldınız. Ertesi gün eski ortağınız gelip hisseleri karşılığı parasını almak istediğini bildiriyor. Bu tip nahoş durumlardan sizi  koruması için vesting imkanı oluşturulmalı. Türkiye iş hukuku’ndan bulunmamasına rağmen, Amerika’da kurulacak girişimler için koruyucu ve değer artırıcı bir uygulama.

Sunum dokümanlarına buradan , video metinlerine buradan, videoya da buradan ulaşabilirsiniz.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d