Hangi Google Sertifikalarını Alalım?

Google Sertifika

Yıl olmuş 2017, hala “Google sertifikalarını nasıl alabilirim hocam” tarzında emailler alıyorum. Bu arkadaşlar email atacaklarına, Google’da 30 sn arama yapsalar daha iyi olacak. Gerçi 30 sn arama yapmaktan imtina edenler, nasıl olacak da yoğunlaşıp sertifika alacak… Bu da başka bir konu.

Özellikle bu tip arkadaşlar için “armut piş ağzıma düş” tarzı bir makele hazırlayayım dedim. Bu da 2017 hediyem olsun 🙂

Şimdilik Google AdWords ve Google Analytics sertifikalarıyla başlıyoruz. Bana soracak olursanız “İlla Google sertifikası isterim”diye tutturanlar için çok daha iyi seçenekler var, ancak onları bir sonraki yazılara  saklıyorum:)

 

1) Google AdWords Sertifikasyon Programı:

Hatırladığım kadarıyla ilk Google AdWords sertifikamı 2008’de almıştım. O zaman Google AdWords’ün tek bir sertifika sınavı vardı ve sınavlar ücretliydi. Geçen 9 yıl içerisinde Google AdWords sistemi gelişti, sınavlar ücretsiz oldu, haliyle sertifika almak için gerekli sınav sayısı da arttı.

Şu anda Google AdWords sertifikasyonu almak isteyenlerin öncelikle Google Partners sitesine kaydolması gerekiyor. Sonrasında “AdWords Temel Düzey” sınavının geçilmesi gerekiyor. Ardından aşağıda yazılı sınavlardan birinin daha geçilmesi gerekiyor. Aşağıda geçtiğiniz sınavın ismini taşıyan AdWords sertifikasını böylece almış oluyorsunuz.

  • Arama Ağı Reklamcılığı: 120 dakika, 100 soru, %80 geçer not (80 Doğru)
  • Görüntülü Reklamcılık: 120 dakika, 100 soru, %80 geçer not (80 Doğru)
  • Video Reklamcılık: 90 dakika, 74 soru, %80 geçer not (59,2 Doğru)
  • Alışveriş Reklamcılığı: 90 dakika, 63 soru, %80 geçer not (50,4 Doğru)
  • Mobil Reklamcılık: 90 dakika, 70 soru, %80 geçer not (56 Doğru)

Sınavda yanlışlar doğruları götürmüyor.

Her sınavın geçer notu %80 ve bir sene geçerlilik süreleri var. Tabiiki bir sene sonra sertifikayı yenilemek için tekrar sınava girmeniz gerekiyor. AdWords sistemimin sürekli yenilendiğini düşünürsek 1 sene gayet makul bir süre.

100 TL’lik bir AdWords hesabı ile sınava girmeden önce AdWords’ün tüm inceliklerini öğrenebilirsiniz, dolayısıyla aktif bir hesap yönetmeden tüm sertifikaları almanız mümkün. Sınava girmeden önce aşağıda linklerini verdiğim bilgi tazeleme kılavuzlarını da indirmenizi tavsiye ederim. Tabiiki bu kılavuzları indirmeden önce ücretsiz olarak Google Partners sitesine kaydolmanız gerekiyor.

Eğer daha önce AdWords hakkında herhangi bir bilginiz yoksa ve ücretsiz olarak Google’dan eğitim almak istiyorsanız buradaki takvimden size uyan günlerdeki eğitimlere kaydolabilirsiniz. Eğitimler Google’ın 4. Levent’teki Dome Akademisi‘nde yapılıyor.

Sınava girmeden önce aşağıdaki videodan sorulara bakıp kopya çekebilirsiniz 🙂

2) Google Analytics Sertifikasyon Programı:

90 dakika süren, 70 sorunun sorulduğu ve %80 geçme notunun olduğu Google Analytics sınavı sonrasında alınan sertifikanın 18 ay geçerlilik süresi bulunuyor.  Sertifikasyon sınavına hazırlanmak için Google Analytics Academy‘deki Dijital Analizle İlgili Temel Bilgiler, Google Analytics Platformu İlkeleri, E-ticaret Analizi ve Mobil Uygulama Analiziyle İlgili Temel Bilgiler derslerini almanız gerekiyor. Ek olarak Google Tag Manager’ın Temelleri dersini de alabilirsiniz, ancak sertifikasyon sınavında buradan sorumlu değilsiniz.

Şu ana kadar Google Analytics’i kullanmamış olmanız önemli değil. Burada bulunan  yönergeleri izleyerek Google Analytics Demo Hesabına ulaşıp sınav öncesi Google Analytics’in tüm inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Sınava girmeden önce aşağıdaki videodan sorulara bakıp kopya çekebilirsiniz 🙂

Buradan da Google AdWords ve Analytics sertifikası alan ortaklara (bireysel veya şirket) ulaşabilirsiniz.

Umarım bu makaleden sonra “peki hocam sizdeki sınav sorularını bana gönderebilir misiniz” tarzında e-mailler almam 🙂

 

 

 

 

 

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

2 thoughts on “Hangi Google Sertifikalarını Alalım?

  1. Merhaba. Bu makalede yukarıda bahsettiğiniz Google dan daha iyi sertifika seçenekleri var demişsiniz. O makaleninizin yazısı var mı? Diğer seçenekleri de görmek istiyorum.

Leave a Reply

%d bloggers like this: