İşten Çıkarmak, Ama Nasıl?

isten cikarmak

İşten Atılma

Stanford Üniversitesi’nde 2013 yılında, Y-Combinator’den Sam Altman’in düzenlediği “How To Start a Start Up” adlı derslerini youtube’dan izlemenizi tavsiye ederim. Bir şirkette profesyonel yönetici olarak çalışıyor olsanız  ve kendi firmanızı kurma düşünceniz olmasa bile sunumlardan faydalanabilirsiniz. 2. dersin konusu olan “Team and Execution”’da çalışanları işten çıkarmayla ilgili kısım ilginç.

Millet olarak işe alma ve işten çıkarma konularında aşırı duygusal davrandığımızı düşünüyorum. Tanıdık usülü işe almalar, tipe bakarak işe almalar, aynı sosyal statüye üye olunduğu için işe alınmalar bir yana dursun, tipini beğenmediği için işten çıkarmalar, aynı takımı tutmadığı için işten çıkarmalar vb tarzında hareketlerin de yapıldığına çoğu kez şahid oldum veya arkadaşlarımdan dinledim. Özetle kişileri işten çıkarmak bir şirketi yönetmenin en kötü yanı.

Çoğu zaman kişileri işten çıkarmak için bekliyoruz, onların düzeleceğine inanıyoruz. Ancak doğru cevap “fire fast”, yani kötü performans gösterenleri hızla işten çıkarmak.

Kötü çalışanların işten çıkarmanın dışında şu aşağıdaki 2 unsurdan da hızla kurtulmanız gerekir.

a) Ofis siyaseti b) Sürekli olumsuz olanlar.

Şirketin geri kalanı zaten yukardaki tarzda hareket edenleri çok iyi tanırlar. Dolayısıyla işten çıkarma sonucucunda daha sağlıklı bir şirkete kavuşacaksınız 😉

 

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d bloggers like this: