Facebook Mobil Uygulama Reklamları

Mobil Reklamlar
Mobil uygulama reklam

Mobil uygulama pazarı yatırımcı ve girişimcilerin dikkatlerini son zamanlarda daha da çok çekmeye başladı. Apple‘ın 2 Haziran’da düzenlediği Developer Konferansında açıkladığı bilgilere göre IOS Appstore’daki uygulama sayısı 1,2 milyona yükselmiş. Appbrain’in yayınladığı güncel raporlara göre de Google Play Market’te de yaklaşık 1,2 milyon uygulama bulunuyor.

Apple CEO’su Tim Cook’un söylediklerine bakacak olursak kuruluşundan 2 Haziran 2014’e kadar Appstore’dan 75 milyar uygulama indirilmiş ve kullanıcılar her ay 300 milyon defa App Store’u ziyaret ediyormuş. Toplamda 9 milyon yazılım geliştirici App Store için uygulama geliştiriyormuş ve bu rakam geçtiğimiz seneden bu yana %47 artmış. Yeni geliştiriciler için uygulamalardan para kazanmak artık çok daha zor. Dolayısıyla tanıtım için Apple dışı platformlar daha çok tercih edilmeye başlandı.

Örneğin facebook bu konuda pazardan en çok pay alan firmalar arasında.

Facebook’da mobil uygulamalar için “App Installs” kategorisi altında reklam oluşturabiliyoruz.

Facebook mobil reklamlar

> Reklam tanıtımı için en fazla 6 adet 1200 X 628 pixellik fotoğraf yükleyebiliyoruz. Kendisi fotoğraf yüklemek istemeyenler için Shutterstock’dan fotoğraf seçme imkanı da bulunuyor.

Mobil uygulama resim reklamları

> Her ne kadar uygulama tanıtımı yapıyor olsak da reklamı mutlaka mevcut bir facebook sayfasına da bağlamak durumundayız. Bu bölümde yönetici olduğumuz facebok sayfasını seçip 25 karakterlik bir başlık, 90 karakterlik bir metin ve harekete geçirici düğme seçiyoruz. Install now, Show Now, Watch More, Download gibi 11 farklı mesajın içinden düğmemizi seçebiliyoruz.

Mobil uygulama reklamları facebook sayfasi

> Uygulamayı daha önce yükleyenlere reklamın çıkmaması için de app exlusion URL / applinks yani deep link kullanabiliyoruz. Peki applinks ne demek ? Uygulamanızdan paylaşılan bir facebook postu sayesinden kullanıcıların uygulamanıza veya uygulamanızın appstore sayfasına yönlendirilmesini sağlayan bir özellik.

App Links

 

Uygulamanız yoluyla bir içerik facebook’da paylaşıdığında kullanıcı:

a) Uygulamanızın web versiyonu varsa oraya yönlenebilir

b) Telefonunda uygulamanız yüklüyse oraya yönlenir

c) Uygulamanın web versiyonu yoksa ve telefonunda uygulama yüklü değilse, uygulamanın appstore sayfasına yönlendirilir.

Zaten bu tip bir uygulamanız yoksa app exlusion URL / applinks bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Audience bölümünde hedef kitlenizi seçebiliyorsunuz. Platform seçiminden, sadece wi-fili kullanıcılara kadar uzanan bir yelpazede demografik kırılım yapılabiliyor. Özellikle interest kısmına rkaip uygulamaların ve sosyal ağların
adlarını yazabilirsiniz.

Audience

Son bölümde ise tekliflendirme seçeneği bulunuyor. Burada en mantıklı olan “optimize for mobile app installs” seçeneği oluyor. Zaten “optimize for clicks” seçeneğiyle reklam verirseniz facebook size sürekli email göndererek, facebook
SDK’yı kurarak reklam yapmanızı tavsiye ediyor.

Facebook mobile reklamlar tekliflendirme

Tabii ki olay facebook’da reklamı oluşturmak değil. Doğru şekilde ve optimize ederek reklam oluşturmak. Aşağıda bahsedeceğim 3 kural sayesinde daha optimize kampanyalarınız olabilir.

1) Ekran görüntüsü yerine gerçek kişi ve resimler kullanın.
2) Diğer uygulama reklamlarından kopya çekin. 🙂
3) Facebook’un yeni reklam özelliklerinden faydalanın. Örneğin facebook custom audiences ile mail/müşteri listenizi facebook’a yükleyin ve sadece ilgili kişilere reklamını gösterin 🙂

Bu arada farketmişsinizdir, hala sitemin bir mobil versiyonu bulunmuyor. En kısa sürede bunu da halledeceğim umarım 🙂

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d bloggers like this: