Rich Media vs Standart Görüntülü Reklamcılık

Rich Media Nedir?Görüntülü yani display reklamcılık hala markaların bilinirlik çalışmalarında önemli bir yer tutuyor. Hizmet verdiğim
markalar ve kişisel tecrübelerimden yola çıkarak diyebilirim ki: “AdWords’ün uygun fiyatlı text reklamları ve Facebook’un düşük CPM/CPC’lik mekanik reklamları, rich medya ve klasik displayin marka bilinirliğini artırıcı gücünün üstüne çıkamıyor.”

Biliyoruz ki kullanıcılar daha önce olmadığı kadar reklamlarla haşır neşir oluyorlar. (Engage kelimesi yerine haşır neşir’i kullanmak daha mantıklı geldi 🙂 Tıklamalar ve etkileşim oranları reklam boyutlarıyla korele bir şekilde ilerliyor. Reklamın boyutu büyüdükçe etkileşime geçen kullanıcı sayısı daha da artıyor. Yani “size matters” 🙂

Expandable yani genişleyen formatlar daha fazla etkileşim oranı sağlarken, sayfa içi banner vb görsel öğeler etkileşim süresini zartırıyor.

Dünya ortalamalarına bakacak olursak:

– Ortalama bir rich medya (RM) reklamı etkileşim oranı %3,71 civarında görünüyor. Burada etkileşim oranından kasıt RM etkileşimleri/RM reklam gösterimleri.
– Ortalama etkileşim süresi ise 11,65 sn olarak görülüyor.
– Genişleme oranı yani expansion rate ise %1,72’lerde görülüyor.

RM etkileşiminden kasıt nedir peki?

Beyazperde.com’da görmüşsünüzdür. Ana sayfada takover / page skin video reklamları yayınlarız. Headerbölümünde yer alan fragmanın oynatılması bir RM etkileşimidir ve bu etkileşim ne kadar fazla ise markanın bilinirliğine o kadar katkı sağlar.Reklamın demosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Display reklamcılık’da ortalama tıklama oranları ise %0,16’larda geziniyor. Eğer ilgili banner v.s rich media formatındaysa CTR yani tıklama oranı %0,18’lere ulaşıyor. Video tamamlanma oranları ise %61,01’lerde.

Rich medianın ne olduğunu öğrenmek ve dünyadaki rich media-standart görüntülü reklamcılık örneklerine göz atmak için aşağıdaki sunumları inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d