Google Analytics Academy Sertifikası Nasıl Alınır?

Google Analytics Akademi
Google Analytics Akademi

Google’ın dünyadaki en önemli bireysel sertifikalarının başında Google Analytics Individual Qualification (IQ), GAIQ ve Google AdWords Certified Professional geliyor. Google Analytics Individual Qualification (IQ) gerek İngilizce programı ve sınavı, gerekse de içeriği bakımından bana göre AdWords sertifikasına göre çok daha önemli. 

Google, Google Analytics Individual Qualification (IQ) sınavına göre başlangıç bilgilerini içeren ve daha kolay bir programı da devreye aldı.  analyticsacademy.withgoogle.com adresinden erişilebilen video dersler ve testler sonrasında temel bir analitik bilgisine sahip olabiliyorsunuz, ancak içerik bir GAIQ kadar kapsamlı değil.  

Google’ın, 2013 Google Analytics Summit sonrası devreye aldığı bu eğitim programını, daha çok kişiyi analitiğin temelleriyle tanıştırmak ve Google Analytics kullanımını artırmak olarak da görebiliriz.

Gelelim Google Analytics Academy’nin detaylarına. Videolarını Analytics Evangelist’i Justin Cutroni’nin hazırladığı kursta 6 farklı bölüm ve 1 sınav bulunuyor.

//www.youtube-nocookie.com/embed/uPZSSdkGQhM?rel=0

Yukarıda tanıtım videosunu izlediğiniz kursun 6 konusunu da bitirdikten sonra 20 soruluk bir sınava girmeniz gerekiyor. %80 ve üzeri başarı gösterirseniz aşağıdaki gibi bir sertifika alıyorsunuz.

Google Analytics Akademi
Google Analytics Akademi Sertifikası

Sertifikaların çok önemli olmadığını düşünüp de piyasada ne kadar sertifika varsa hepsini almış biri olarak (Google AdWords, Google Analtyics, Hubspot, WebCeo, …) bu sertifikayı almanın da özellikle işe giriş aşamalarında yeni mezun ve deneyimli arkadaşlar için etkili olacağını düşünüyorum. Sertifikayı Türkiye’de alan ilk kişi olarak, programın yönetici olan Justin Cutroni‘den de bir tebrik aldık 🙂

 

Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans öğrencilerine yönelik verdiğim Dijital Pazarlama dersinin 5. haftasında yani 12 Kasım’da Web Analitiği konusuna başlıyorum. Google Analytics, sertifikasyon ve diğer analitik konularda sorularınız olursa 12 Kasım’a Bahçeşehir Üniversitesi’ne beklerim.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d