Üniversitelerimiz Linkedin’de Sınıfta Kaldı

Carnegie MellonLinkedin.com’da, şirketler ve bireylere ek olarak üniversiteler de kendilerine özel sayfa açabiliyor. Böylece hem lisans hem de yüksek lisans yapmak isteyen öğrencileri networklerine çekebiliyorlar.

Okul sayfalarında mezunların hangi firmalarda çalıştıkları, hangi alanlarda istihdam edildikleri gibi bilgilerin yanı sıra, Linkedin üyesi mezunlarına ait demografik bilgiler de yer alıyor.

Carnegie Mellon üniversitesi de Linkedin üniversite sayfalarını en iyi kullanan eğitim kurumlarından biri.

Carnegie Mellon

Carnegie Mellon’un sayfasından mezunların en çok Google’da çalıştığını, ve mezunların %62’sinin erkek olduğunu öğrenebiliyorsunuz.

Türkiye’de ise durum maalesef içler açısı. Örneğin İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Linkedin okul sayfası bulunmuyor. “Asırlardır Çağdaş” mottosunu t-shirlerin üstüne basacak kadar seven bir üniversitenin pazarlama konusunda trendleri takip edememesi beni fazlasıyla üzüyor.

 

Bahçeşehir Üniversitesi ise İTÜ’ye göre çok çok iyi durumda. Bir şirket sayfası kurmuş ve bazı paylaşımlar yapmış, ancak en güncel paylaşım maalesef 6 ay öncesine ait. Ayrıca Bahçeşehir’in de bir okul sayfası bulunmuyor.

Bahçeşehir Üniversitesi

Özel üniversitelerin billboard, raket ve TV reklamlarına ayırdığı offline bütçeyi kısıp internete ve sosyal ağlara daha fazla ilgi vermesi gerekiyor.  Hatta bırakın üniversiteleri, liselerin bile Linkedin’de vakit kaybetmeden yer almalı.

12 Eylül 2013 itibariyle Linkedin.com’a kaydolma yaşı Amerika, Kanada, İspanya ve Almanya’da 14’e düşecek. Türkiye ve diğer ülkeler içinse bu sınır 13 olacak. Acaba kaç lise / üniversitenin Linkedin stratejisi var, çok merak ediyorum? Bilen varsa paylaşsın lütfen 🙂

 

20.08.2013, Güncelleme: İTÜ’nin resmi twitter hesabı @itu1773’den gelen tweet’de İTÜ’nin şirket sayfasının ve üniversite sayfasının açık olduğu yazıyordu. İTÜ’nün tweetime hızlı cevap vermesi sosyal medyaya verdikleri önem bakımından güzel, ancak http://www.linkedin.com/edu/istanbultechnicaluniversity adlı sayfanın içeriği henüz boş. Umarım en kısa sürede mezunlar hakkında ayrıntılı bilgi alabileceğimiz bir sayfaya dönüşür.

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: