Bahçeşehir MBA'de Unnado.com'dan E-Ticaret Dersleri

Bahçeşehir Üniversitesi MBA öğrencilerine verdiğim E-Ticaret dersinde her hafta sektörün önde gelen firmalarından yöneticileri deneyimlerini paylaşmak üzere misafir ediyorum.

2. haftamızın konuğu Unnado.com‘un kurucu ortağı ve CEO’su Göktuğ Okan Oğuz‘du.

Göktuğ Bey Microsoft, Sony ve Yellow Pages gibi birçok firmada üst düzey yönetici olarak çalıştıktan sonra Haldun Uraz Boralılar’la birlikte Unnado.com’u kurmuş.

5/6 m2’lik bir odada başlayan yolculukları şu anda Sancaktepe’de yer alan 2.000 m2’lik merkezlerinde devam ediyor. Sunumdaki ilginç notları paylaşacak olursak:
– Tedarik, müşteri memnuniyeti ve kargo Unnado.com ilk kurulduğu sıralar en önemli 3 unsurken şu anda online pazarlama 4. önemli unsur olarak şirket gündemine oturmuş.
– Müşteri memnuniyetine çok önem verdikleri için piyasa ortalaması %7 olan iade oranı Unnado.com’da %3,5‘lara varmış.
– Kurulduktan 9 ay sonra ilk yatırımlarını almışlar. (Göktuğ Bey, firmanın ilk kurulduğu zamanlar ayda sadece 3 saat uyuduğundan bahsetti)
– Yaklaşık 300.000 olan üye sayısı hızla artıyormuş.
– “XX TL üzerine bedava kargo” gibi kampanyalara girmemişler. Sadece 2. kargo bedava gibi kampanyaları uygulamışlar.
– Destek hattındaki temsilcilerin daha naif ve insanca konuşması için çok çalışmışlar.

Unnado-goktug-okan-oguz

Göktuğ Bey, son olarak da girişimciler için 5 önemli tavsiyesini sıraladı:

– Ertelemeyin
– Kaybedeceklerinize değil, kazanacaklarınıza odaklanın
– Her gün farklı düşünmeye çalışın
– Proseslere değil, sonuçlara odaklanın
– Çok isteyin

Anne, bebek ve çocuklara özel markalı ürünlerin bulunduğu, üyelerine özel indirimler ve ayrıcalıklar sağlayan bir alışveriş kulübü olan unnado.com‘un özellikle erkek öğrenciler tarafından da bilinmesi ilginçti. Hatta bazı kampanyaların detaylarına kadar öğrenciler tarafından takip edilmesi, Unnado.com’un marka bilinirliğinin ne kadar yüksek olduğunu gösterdi.

Dönem sonu projesinden unnado.com’u incelemek isteyen öğrenciler olacağına eminim.

Umarım dönem sonunda öğrencilerimizden yaratıcı fikirler çıkar ve sonraki dönemlerde onları konuşmacı olarak çağırırız 🙂

NOT: Ders notlarına gelen yoğun talepten dolayı, birebir e-mail göndermektense, notları sitemde yayınlamaya karar verdim. Önümüzdeki günlerde sunumları bloğuma yükleyeceğim. Sunumlarda çok fazla metin beklemeyin. MBA sınıfı olduğu için uygulama ağırlıklı bir ders işliyoruz, dolayısıyla sunumlarda sadece ana başlıklar yer alıyor.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d bloggers like this: