Ani Trafik Artışlarının SEO'ya etkisi

Güncel konularda bilgi veren bir siteniz varsa, son dakika haberleri sayesinde birçok ziyaretçiyi bir anda sitenize çekebilirsiniz. Örneğin deprem, sel gibi felaket haberleri, bir sanatçının ölümü veya gizli kamera çekimlerinin ortaya çıkması, yeni bir şike iddianamesi gibi konular bir anda sitenize ziyaretçilerin akın etmesini sağlar. Bu gibi durumlara karşı sitenizi önceden hazırlamanız gerekir.
Neler mi yapabilirsiniz?

1) Sitenizin daha hızlı yüklenen/hafif  bir versiyonunu hazırlayın:

Örneğin sitenizin mobil versiyonu varsa, bu tip bir aşırı yüklenmede mobil versiyonu desktop kullanıcılarına da açabilirsiniz. Sadece ana sayfanızı daha basit bir versiyonla değiştirirsiniz. Sadece ilgi çeken haberinizin bulunduğu sayfayıbasit bir versiyonuyla değiştirirsiniz.
Hafif bir web sayfası oluşturmak için:
  • Flash dosyaları ve yavaşyüklenen resimleri sayfadan kaldırmayı deneyebilirsiniz.
  • Navigasyon öğelerini resim yerine textle oluşturun, içeriğinizi HTML içerisinde sunmaya çalışın.
  • Dinamik sayfalar yerine statik HTML sayfalar oluşturun. Dinamik sayfalar sunucularınızı daha çok yorar, bu da Google Bot’un sitenizi indexlerken daha çok vakit harcamasına yani yorulmasına neden olur.
  • Dinamik sayfalarınızın statik çıktılarını ön belleğe atarak sunucularınızdaki yükü azaltabilirsiniz.
2) 3. Parti Servisleri Kullanın:

Google sites, blogger, wordpress.com gibi cloud üzerindeki servisleri kullanın. Bu servisler üzerinde sitenizin daha basit bir versiyonunu oluşturun ve trafiği bu sitelere yönlendirin. Tabii ki geçici bir süre için 301 yönlendirme yapabilirsiniz, ayrıca canonical tag kullanmak da işinizikolaylaştıracaktır.
Bir içerik dağıtım ağı üzerinde de verileriniz tutabilirsiniz. İçerik Dağıtım Ağı (CDN), yayınlanan içeriğin son kullanıcılara internetomurgası üzerinde dağıtılmış sunucular üzerinden en kısamesafeden ve yüksek performans ile iletilmesini sağlayanteknolojidir. İçerik Dağıtım Ağı (CDN) hizmeti, sadece sunucularve internet ağının kapsandığı bir altyapı teknolojisine bağlıkalmayarak, içerik güvenliği, kimlik doğrulama ve multi-sessiontransfer teknolojilerini de içeren kapsamlı bir teknoloji ilesağlanmaktadır. CDN konusunda Dora Telekom’u tavsiye edebilirim.
3) Hafif dosya formatları kullanın:

PDF şeklinde içerik vermektense kataloğunuzun text versiyonunu kullanın. Eğermutlaka PDF kullanmanızı gerekiyorsa, en azından PDF içerisine resim eklemeyin. PDF optimizasyonu hakkında daha detaylı birilgi için http://www.myparmaksiz.com/google-seo-pdf-optimizasyonu/ linkine bakabilirsiniz.
4) Tablodaki verilerinizi CSV ve XML formatında da sunun:

İçinde sayısal veri bulunan ve tablo şeklinde sayfanızda kullandığınıverileri CSV ve XML formatında verin. Böylece sitenizdeki içeriğikullanmak isteyen geliştiricilerin işini kolaylaştırmış olursunuz.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d