Google Panda Update artık Türkiye’de? Peki Nasıl Korunacağız?

Google Panda UpdateGoogle, 12 Nisan 2011’de Panda güncellemesini tüm İngilizce aramalarda devreye aldığını duyurmuştu. Bir hafta önce ise Çince, Japonca ve Korece dışında tüm dillerde algoritmasını Panda’ya göre güncellediğini duyurdu.

Peki ülkemizde de etkisini hızla gösterecek bu güncelleme sonucu siteler nasıl etkilenecek?

Aynı ürünü satan ve ürün tanımını üretici/dağıtımcıdan olduğu gibi alan siteler bu güncellemeden en çok etkilenecekler arasında.

Aynı zamanda AA/Cihan/Doğan gibi haber ajanslarından aldıkları haberleri noktasına virgülüne dokunmadan sitesine ekleyen haber siteleri de büyük tehlike içerisinde.

Google’ın kriterlerine göre herhangi bir makaleyi ilk olarak ekleyen site ilgili aramalarda “taze içerik” durumlarından dolayı en başta çıkıyordu. Ancak bir süre sonra o haberi kopyalayan site page rank/trust rank ve diğer kriterleri yüksek ise Google doğal arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkabiliyordu.

 

Google Panda Update ile altta kalan orjinal içeriğe sahip site zamanla birlikte sıralamalarda daha da aşağı düşecek ve daha fazla trafik kaybı sağlayacak. Peki bu durumda ne yapmak gerekiyor?

Orjinal içerik sahiplerinin “içerik hırsızlığı”na karşı çok dikkatli olmaları ve içeriklerini kopyalayan sitelerden orijinal içerik sayfasına link almaları gerekiyor. Aynı zamanda, mümkünse içeriği kopyalayan sitelerin

ilgili ürün/haber sayfalarına canonical elementlerden eklemeleri gerekiyor.

Link eklemek tamam da, “canonical element” eklenmesi ilk başta biraz garip gelebilir, ancak şu an için daha sağlıklı bir çözüm yok gibi duruyor.

 

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d bloggers like this: