Chief Marketing Technologist Ne Yapar?

Sosyal Ağ Uzmanı” pozisyonundan bahsettiğim makalemin ardından neredeyse 1,5 yıl geçti. Öncesinde bu pozisyona garip olarak bakan birçok firma, bünyelerinde “sosyal ağ uzmanı” barındırmaya başladı. Sosyal Medya’da ROI ölçümü adlı makalemde anlattığım Econsultancy.com’un araştırmasına göre firmaların %71’i sosyal medyaya dedike personel istihdam etmiş.

Yakında Türkiye’de göreceğimiz yeni bir pozisyon gündemde. Chief Marketing Technologist (CMT) adını verdiğimiz bu pozisyon, Chief Marketing Officer’a (CMO) bağlı olarak çalışacak ve CMO’yu internetteki pazarlama uygulamalarının teknik altyapısı konusunda bilgilendirecek. Advertising Age’in Eylül Sayısında Scott Brinker’ın da değindiği CMT pozisyonu, CMO’nun teknoloji konusundaki açıklarını kapatacağa benziyor.

Peki ideal bir CMT hangi özelliklere sahip olmalıdır?

  1. Mevcut birçok farklı teknolojiyi pazarlama çatısı altında inceleyebilmelidir
  2. Pazarlama departmanın teknoloji yönünü kuvvetlendirmelidir
  3. CMO’nun online stratejilerine kaynak oluşturmalıdır.
CMT’nin eklenmesiyle birlikte bir pazarlama departmanında bulunması gerekn toplam online uzmanın sayısı 3’e yükseliyor.
1. SEM (Search Engine Marketing) Uzmanı: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve diğer CPC reklamcılık türlerinde uzman olan pazarlamacılar önümüzdeki yıllarda önemlerini daha da artıracak.
2. Sosyal Medya Uzmanı: Facebook, twitter, friendfeed gibi birçok sosyal ağda firmayı temsil edecek.
3. CMT: Sosyal Medya Uzmanı ve SEM Uzmanının yeni teknolojiler ve güvenlik açıkları konusunda bilgilendirecek, yapılan her çalışmanın fayda/maliyet etkisini CMO’ya rapor edecek.
CMT pozisyonu hakkında aşağıdaki sunumu da incelemenizi tavsiye ederim.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d bloggers like this: