Sosyal Medya’da ROI Ölçümü Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya ROI Ölçümü: Bigmouth Media tarafından yapılan Econsultancy’nin düzenlediği Social Media Survey 2010 araştırması, sosyal medyanın önümüzdeki dönemde öneminin daha da çok artacağının sinyallerini veriyor.
Araştırmaya göre:
– Firmaların %71’i sadece sosyal medya işleriyle uğraşacak personel istihdam etmiş durumda
– Üst yönetimdekilerin %41’i sosyal medyaya diğer pazarlama araçlarından daha fazla ilgi duyuyor
– Firmaların %83’ü sosyal medya yatırımlarının önümüzdeki dönemde daha da artacağını düşünüyor
– Firmaların sadece %7’si sosyal medya aktivitelerini TV ve radyo kampanyalarıyla entegre ediyor
– Firmaların sadece %26’sı birden fazla ülkeden sosyal medya kampanyası oluşturuyor
– Firmaların % 29’u facebook’u müşteri hizmetleri için kullanıyor
– Firmaların %76’sı sosyal medya harcamalarında ROI’yi (Return on  Investment – Yatırım Geri Dönüşü) hesaplamıyor.

Özellikle son maddeye çok dikkat etmek lazım. Birçok başarılı dijital kampanyanın ardında başarı olarak sadece artan pageview ve visitor sayısı gösteriliyor. Oysaki kampanyaların satışa dönüşü ve markanın bilinirliğine etkisi izafi kavramlar olarak havada kalıyor.
Hatta IAB Türkiye‘nin bir seminerinde (IAB Yoğun İnteraktivite Semineri) Türkiye’nin en büyük gıda perakende devlerinden birinin üst düzey yöneticisi başarılı dijital kampanyalarının sunumunu yaptıktan sonra başarılarını pageview ve ziyaretçi artışı olarak açıklamıştı. Kampanyaların satışa dönüş oranını hesaplamadıklarını söylemişti.
Durum bu şekilde olunca, maalesef dijital dünyaya ayrılan reklam harcaması da beklenenin altında oluyor.
Firmalar Google Analytics‘deki tagleme özelliğini ve E-Ticaret Modülünü kullanarak kampanyalarının satışa dönüş oranını çok rahat hesaplayabilirler. Hatta web üzerinde satış yapmayan firmalar özel regresyon hesaplarıyla buldukları katsayıları, Google Analytics‘de oluşturdukları hedef hunisi’ne başarı katsayısını ekleyerek, TL olarak ROI’yi gösterebilirler.
Önümüzdeki yazılarda dijital kampanyalarda ROI’nin hesaplanmasına yönelik istatistiki yöntemleri de ayrıntılarıyla anlatacağım.

Leave a Reply

%d