Google AdWords Sertifikaları ve Türkiye’de Online Reklamcılık

Online pazarlama konusunda üniversitelerimiz hala ilgisiz kaldığı için, bu alandaki kısa süreli eğitimler ve sertifikalar ön plana çıkıyor.

Google AdWords Sertifikası da, online pazarlama alanında çalışan bireylerin yetkinliklerini göstermelerini sağlayan en önemli belgeler arasında yer alıyor.

Online pazarlama sertifikalı birey sayısı ile o ülkedeki internet pazarlama potansiyeli arasındaki ilişkiye bakacak olursak, Türkiye’nin büyük fırsatlar vaadettiğini görüyoruz.

Yukarıdaki tabloda 27.09.2010 itibariyle Türkiye’nin de dahil olduğu 5 ülkede bulunan Google AdWords ve Google Analytics sertifikalı üye sayısı gösteriliyor.

Google AdWords sertifikasyonunda 4 adet sınav bulunuyor ve Türkiye’de alınması en zor olan ve en az kişinin sahip olduğu sertifika Google AdWords Raporlama ve Analiz Sertifikası.
Dolayısıyla analiz, Google AdWords Raporlama ve Analiz Sertifikası ve Google Analytics Sertifika sahip kişileri içeriyor. Tabloya göre:

  • Türkiye, online pazarlama alanında Yunanistan’a göre daha gelişmiş durumda. 
  • İngiltere ve Almanya internet pazarlama alanındaki potansiyelin çok daha önce farkedildiği ülkeler arasında yer alıyor. 
  • Türkiye’de Google AdWords Raporlama ve Analiz sertifikasına sahip birey sayısı, Fransa ve İtalya ile hemen birbirine eşit durumda.
Özetle söyleyecek olursak, internet pazarlama alanında Türkiye’de yapacak daha çok iş var. Pazar yeni yeni olgunlaşmaya başlıyor. İyi olan ve sektöre farklılık getirenler için her zaman büyük bir potansiyel var.

Leave a Reply

%d