Google Sertifikaları Ne İşe Yarar?

Google Sertifikikaları Ne İşe Yarar? İnternet pazarlama alanında çalışan kişilerin sahip olması gereken sertifikaların başında Google AdWords ve Google Analytics sertifikaları yer alıyor. Sertifika almak bir konuda uzmanlığın göstergesi olarak görünse de, esasında pratikle birleşmediği zaman bir faydası yok.

Google AdWords Sertifikasyonu na sahip olmak için en azından 2 sınavı geçmek gerekiyor. 2  sınavı geçtiğiniz zaman Google AdWords sertifikası almaya hak kazanıyorsunuz. Temel bir sınav ve alacağınız optiyonel 3 sınav sonrasında AdWords’ün farklı alanlarında maksimum 3 sertifikaya sahip olabiliyorsunuz. Bu sertifikalar sırasıyla:
  • Google Arama Ağı Reklamcılığı Sertifikası
  • Google Raporlama ve Analiz Sertifikası
  • Google Görüntülü Reklamcılık Sertifikası
Ben de internet reklamcılığı konusunda çalıştığım için 3 sertifikayı aldım. Google AdWords sertifikalarımı buradan görebilirsiniz. 
Google Analytics’de yine internet pazarlama alanında uluslararası tanınan en yetkin sertifikasyon programları arasında yer alıyor. Bana göre Google Analytics uzmanlığı Google AdWords uzmanlığına göre daha değerli. Google Analytics’in her modülüne tam anlamıyla hakim olduğunuz zaman bir internet sitesini hızlı bir şekilde değerlendirmeniz mümkün. Geleceğe yönelik tahminler, ciro beklentileri, farklı trafik kaynaklarından kazanılan ziyaretçi sayısı gibi birçok faydalı bilgiye Google Analytics sayesinde ulaşabiliyorsunuz. Bu konuda uzman olduğunuz zamanda, Google analytics kurulu bir siteyi hızla değerlendirebiliyorsunuz. Google Analytics Sertifika ma da buradan ulaşabilirsiniz.
Pratik ve deneyim olmadan tek başına üniversitei master ve doktora diplomaları bir işe yaramıyorsa, sertifika almakta bir konudaki uzmanlık konusunda yeterli değil. Ancak yeterli uzmanlıkla birleştiği zaman bireylere değer kattığı da bir gerçek.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

3 thoughts on “Google Sertifikaları Ne İşe Yarar?

  1. Google sertifika sınavlarına hazırlık için eğitim merkezi var ama hazırlık soruları hiç bir yerde yok 🙂
    sizde bu sorular varmıdır yada nereden bulabiliriz ?
    teşekkürler

  2. Hakan bütün sertifikasyon soruları ben de mevcut. Yakın tarihli bir eğitimde sorulardan örnekleri sizlere sunacağım 🙂

  3. Merhaba, Adwords Reklamcılığının Temelleri Sınavı ile ilgili örnek sınav sorularına ihtiyacımız var. Bizimle paylaşırsanız çok seviniriz! Teşekkürler.

Leave a Reply

%d bloggers like this: