IAB Yoğun İnteraktivite II Seminerinden Notlar

IAB Yoğun Interaktivite II Seminerinden Notlar:


Salı günü IAB Türkiye’nin düzenlediği “Yoğun İnteraktivite II” seminerine katılmak üzere TTNet Plaza’daydık.

Türkiye’de içeriğin önemi, reklam yatırımlarında içeriğin önemi ve reklam yatırımlarında site seçimi gibi konuların anlatıldığı seminer, ilk başta biraz durgun başladı.

Özellikle ismini vermeyeceğim bir konuşmacı sayesinde  kısa süreli uyuklama hallerine girdik. Ancak Ahmet Yeşiltepe’nin mikrofonu eline almasıyla seminere hareketlilik geldi.

Ahmet Bey, Türk haber sitelerinde pageview uğruna yapılan şaklabanlıkların ne kadar yanlış olduğunu, ancak reklamverenlerin ve ajansların baskılarına dayanamayıp…

, kendisinin yönettiği nvtmsnbc.com’da bile bir takım istenmeyen değişiklikler yaptığını söyledi. Türk medyasının kirlendiğini, Türkiye’de haber sitesi reklamcılığı konusunda örnek gösterilecek hiçbir uygulama olmadığını söyledi.

Ahmet Bey, türk televizyoncularını da eleştirek, Kuzey Irak’da insanların “Anneni Türk Televizyonlarından Gördüm” diyerek birbirleriyle alay ettiğini de anlattı.

IAB Türkiye, gayet iyi işler çıkartıyor. Türk İnternet Reklamcılığında, “single currency” sistemini getirerek, reklamverenleri ve ajansları büyük bir sıkıntıdan kurtaracaklar. Eskiden olduğu gibi herkes kendi reklam sunucusunun istatistiklerini veya manipüle etiği Google Analytics sonuçlarını kullanamayacak.  Demografik özelliklerin de raporlara dahil edilmesiyle birlikte, her bir site hakkında daha önce sahip olmadığımız birçok faydalı istatistiğe ulaşacağız. Aygen Tezcan, Ayça Taşkın ve emeği geçen diğer IAB üyelerini çabalarından dolayı bir kez daha kutluyorum.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d bloggers like this: