SEO ve Etiket Bulutu Kullanımı

Arama Motoru Optimizasyonu veya diğer adıyla SEO ile uğraştığınız zaman, kullanıcıların isteklerine nazaran Google ve benzeri arama motorlarının isteklerini daha ön plana almak zorunda kalınır. 


Birçok blog ve sitelerde etiket bulutu eklentisini(widgetını) görmüşüzdür. 


Etiket bulutu veya diğer bir adıyla tag cloud, etikletlediğiniz makelelerin sayısına göre daha büyük veya küçük fontlarda görülür.

  • Web sitenizin istemediğiniz kısımlarına page rank(PR) akışı istemiyorsanız tag cloud yani etiket bulutu kullanmamanızı tavsiye ederim. 
  • Kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmak istiyor ve aslında PR’ın kendi sitenizde dağılımını önemsemiyorsanız, tag cloud kullanabilirsiniz.
Tag cloud kullanırken, duplicate content durumlarına karşı da hazırlık olmak gerekiyor. Örneğin, bloğunuzdaki makalenizi farklı 5-6 kelimeyle taglediyseniz, bu kelimelerin herbiri için farklı URL’ler oluşur ve ilk başta index sayınız fazla gibi görünebilir. Ancak her bir URL’nin içeriği aynı olduğu için bir süre sonra ilgili makalenin bulunduğu sayfanın SERP (Search Engine Results Page) sonuçlarında düştüğünü görebilirsiniz. Bu da dolaylı olarak sitenizin reputasyonunun Google ve diğer arama motorlarında azalmasına neden olur.
Duplicate content oluşturmak istemiyor, ancak tag cloud kullanmakta ısrar ediyorsanız en iyisi robots.txt dosyanızdan sitenizden ilgili taglerle oluşmuş URL’leri kaldırmak olacakır.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

3 thoughts on “SEO ve Etiket Bulutu Kullanımı

  1. Bilgilendirme için teşekkürler ancak birşeyi anlamadım eğer robots.txt dosyasından etiketlerin indexlenmesini engellersek aramalarda üst sıralarda çıkma konusunda sekteye uğramazmıyız ?

Leave a Reply

%d bloggers like this: