Sosyal CRM'in Pazarlamaya Katkısı

Sosyal CRM’in pazarlama, satış ve müşteri hizmetlerine katkıları nelerdir?
Offline mecralarda yapılan tanıtımlar ve pazarlama faaliyetleri artık eskisi kadar etkili olmuyor. Geniş bant internet kullanımının hızla artması, markaların internet üzerindeki tanııtım faaliyetlerine daha çok ağırlık vermesini gerektiriyor. Google AdWords gibi arama motoru reklamcılığı, arama motoru optimizasyonu ve toplu e-mail gönderimi tüketicilerle iletişim kurmak için iyi seçenekler. Ancak kişiye özel hizmetin verilebilmesi için sosyal ağlar üzerinde pazarlamanın sistematik olarak yapılması gerekiyor. Özellikle işin iletişim kısmında, markaların takipçi sayısı fazla olan kullanıcıları seçmesi ve öncelikle bu kullanıcılara yönelik PR faaliyetlerinde bulunması gerekiyor. Son zamanlarda sosyal ağlarda popüler ve bloglarının takipçi sayısı fazla olan birçok ünlü bloggera özel basın davetleri hazırlandığını görüyoruz. Bu da sosyal CRM’in firmalar tarafından önemli olarak görüldüğünün en bütük işaretlerinden.

Tabiiki müşteri hizmetlerinde de sosyal ağların kullanılması, çağrı merkezindeki personelle, sosyal ağları yöneten personelin sıkı bir iletişimde bulunması artık bir zorunluluk haline geldi. Kullanıcılar şikayetlerini çağrı merkezine iletmek yerine twitter veya friendfeed yoluyla iletmek ve anında cevap almak istiyor. Çağrı merkezini tekrar aradıklarında ise konuştukları müşteri temsilcisinin girdikleri feedden haberdar olmasını bekliyorlar.
Böyle bir ortamda klasik müşteri hizmetleri departmanını sosyal ağlarla birleştiren markalar rekabette bir adım daha önce geçecek.

PazarlamaDunyasi.com‘un Ağustos Sayısında’ki Ayın Reçetesi Bölümün’deki Sosyal CRM adlı makalemden alınmıştır.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d