Sosyal CRM ve Technologic

Dün öğlen saatlerinde, Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu Technologic programı için Sosyal CRM konulu bir söyleşi gerçekleştirdik. Sosyal CRM’in tanıtımından, markaların Sosyal CRM’i bünyelerinde nasıl uygulayabileceklerine kadar birçok farklı alanı inceleyebildik.

Türksat 3-A, Digitürk ve D-Smart’taki TVNet kanalında yayınlanan Technologic programına aynı zamanda http://www.techno-logic.tv/ adresinden de ulaşabilirsiniz.

Sosyal CRM demişken, Pazarlamadunyasi.com‘da Ayın Reçetesi bölümünde yayınlanan Sosyal CRM adlı ropörtajın 3. bölümüne de yer verelim.
Sosyal CRM işletme platformları (ERP, çağrı merkezi, vb.) ve sosyal medya platformları (Facebook, Twitter, vb.) ile nasıl bir etkileşim içindedir?

Bundan yıllar önce firmalar henü çağrı merkezleri kurdukları zamanlarda,yüksek maliyetlerden dolayı kimi firmalara operasyonları dış çağrı merkezlerine bırakmışlardı. Havuz sisteminde çalışan çağrı merkezi müşteri temsilcileri gün içerisinde birkaç farklı markaya hizmet ediyorlardı. 5-6 yıl öncesine göre işleyen bu sistemin işletilmesi Sosyal CRM kavramıyla birlikte daha da zorlaşmıştır. 
Artık çağrı merkezindeki müşteri temsilcileri, sosyal ağ uzmanlarıyal ortaklaşa çalışmak zorundadır. Girilen bir şikayet tweeti veya facebook da açılan, markanın hatalı ürünüyle ilgili bir tartışmaya, sosyal medya uzmanı ve çağrı merkezi yöneticisi birlikte müdahele edebilmelidir. Müşterilerinin mutlaka çağrı merkezini telefonla arayıp şikayet bildirmesi gerekmeden, proaktif müdaheleler yapılmalıdır.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

One thought on “Sosyal CRM ve Technologic

  1. Sosyal Medya'nın kullanımının artmasıyla birlikte markalar kendilerini bu mecra'ya dahil etmek için kıyasıya yarış içerisine girdiler. Sosyal Medya içerisinde yer alan markalar ise üyelerinden edindiklerin bilgilerle farklı ve ilgi toplayabilen Sosyal Medya kampanyalarıyla gerek satışlarını gerekse marka bilinirliğini arttırabiliyorlar.

Leave a Reply

%d bloggers like this: