İnternet Pazarlama Seminerinden Notlar

Google Caffeine‘deki değişikliklerden de bahsettiğim, Cumartesi günü verdiğim “E-Ticaret Performans Metrikleri” eğitimi sıcaklık ve yüksek nem dışında gayet iyi geçti. Katılımcıların çoğunluğunun çalıştıkları firmada SEO, AdWords, Google Analytics gibi konularla uğraşması, eğitimi daha da zevkli hale getirdi. 


Türk Bilişim Derneği’nin (TBD) Kadıköy’de bulunan merkezinde yapılan eğitimde, Google’ın tamamen Caffeine sürümüne geçmesiyle birlikte, Mayıs ayında yaşanan MayDay güncellemesinden de bahsettim.
Mayıs ayında Google’ın yaptığı güncellemeler sonrasında birçok sitenin site bağlantıları silinmişindex sayısı azalmış,sorgu sıralamaları değişmişti. 

Ana kelimelerde olmasa bile özellikle e-ticaret siteleri gibi long-tail trafiğine oynayan sitelerin sıralama sonuçlarında ciddi düşüşler oldu. Ayrıca Google SPAM linklere sahip çoğu, dofollow’lu link alan birçok sitenin hem PR değerini düşürdü, hem de bu sitelerin güvenli linklerini de tanımamaya başladı. 


Google Caffeine hakkında şu anda kesin yargılara varmak güç. Ancak eğitimde de bahsettiğim kendisini belli eden bazı konular var:


 – Google site içi linklere de önem vermeye başladı ve artık bu linklerden önemli olanlarını backlink olarak gösteriyor.
 – Google sitelerin sosyalleşmesini istiyor. Sitenizin sadece ana sayfasında değil, her yerinde facebook, twitter, freidnfeed bağlantılarının olmasını istiyor.
 – Garip sitelerden alınan backlinkler artık SEO için değersizleşiyor. Orijinal içerik daha da önem kazanıyor.


E-Commerce Performance Meaurement (SEO, Google AdWords, Google Analytics) in Turkey |Online Marketing|Search Engine Optimization|Consultancy

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d