Online Pazarlama ve CRM

Online Pazarlama yapmak isteyenler için bu alandaki büyük firmaların yaptığı birçok araç bulunuyor. Örneğin Google Analytics’i kullanarak ziyaretçi verilerinizi analiz edebilir, cironuzun bağlı olduğu etkenleri görebilir, trafik akışının nereden geldiğini görebilir ve buna göre kampanyalar oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde Google AdWords kullanarak birçok farklı sitede ve anahtar kelimede firmanızın reklamlarını gösterebilirsiniz. 
Google Trends, Insights For Search gibi araçlar yardımıyla trendleri takip edebilir, rakiplerinizin hangi konumda olduğunu anlayabilirsiniz.
Ancak bahsettiğim bu hazır araçlar dışında müşterilerinizi daha iyi tanımak ve detaylı bir müşteri segmentasyonu yapmak istiyorsanız, biraz istatistik bilgisine ihtiyacınız var.
Google Analytics ve diğer Google araçları maalesef bireysel olarak müşterileriniz hakkında ayrıntılı fikir sahibi olmanızı sağlamıyor. Müşteri verilerini, loglarını kayıt altına alan bir e-ticaret sitesine sahipseniz, biraz istatistik, sıkı bir excel bilgisi ve ücretli/ücretsiz veri madenciliği araçlarını kullanarak  müşterilerinizi daha detaylı analiz edebilir ve analitik CRM çalışması yapabilirsiniz.
Piyasada operasyonel CRM sistemleri olarak bilinen araçlar, yalnızca müşteri bilgilerinin düzenli şekilde kayıt altına alınmasını sağlar. Analitik CRM’de ise bu bilgiler veri madenciliği uzmanları tarafından değerlendirilir ve pazarlama bölümleri ile birlikte farklı müşteri gruplarına özel kampanyalar düzenlenir.
Analitik CRM sayesinde:
  • ·         Yakın zamanda sizden ürün/hizmet almayı kesecek müşterileri tahmin edebilirsiniz
  • ·         Bu tip müşterileri elde tutmak için hangi promosyonel kampanyaların yapılacağına karar         verebilirsiniz
  • ·         Her müşteri grubuna özel  kampanyalar belirleyebilir, farklı indirim oranları sunabilirsiniz
  • ·         Yeni ürün/hizmet gruplarınızı müşterilerin özelliklerine göre şekillendirebilirsiniz
  • ·         Yeni ürün gruplarınızın hangi tip müşteriler üzerinde etkili olacağını önceden tahmin edebilirsiniz

Analitik CRM çalışmaları sonrası elde edilen sonuçlar operasyonel CRM sistemlerine entegre edilip, zamanla güncellendiği takdirde, müşterilerle iletişiminiz gelişir ve daha kişisel iletişim medtodlarını deneyebilirsiniz. 

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d