Online Pazarlama Stratejileri Egitimi

Online pazarlama konusunda, Genç Girişimciler Derneği’nde verdiğim 2. seminer’de SEO, Google AdWords ve Google Analytics ile performans ölçümü konularına değindim.
15 Mayıs 2010, Cumartesi günü düzenlenen etkinlikte online pazarlama stratejilerinin kurgulanma aşamasından, yönetimi ve sonrasında da analizi aşamalarına kadar birçok konuyu katılımcılarında paylaşımıyla değerlendirdik.
1. Bölümde Türkiye’de internetin gelişimi ve mobil internet kullanım istatistiklerini inceledik. Google Public Data, EIAA, IAB Türkiye ve Comscore gibi organizasyonların nasıl ölçümleme yaptığını anlattık.

2. Bölümde SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) yapılırken dikkat edilecek en önemli 7 kriteri inceledik.

3.Bölümde Google, Yahoo ve Bing üzerinde SEO çalışmalarının nasıl ölçülebileceğini anlattık.

4. Bölümde Sosyal Medya Pazarlaması ve Google AdWords üzerindeki reklam formatlarına değindik.

5. Bölümde Google Analytics’in bilinmeyen yönleri, performans ölçümlemenin nasıl yapılabileceği, tasarım üzerinde yapılacak A/B testleri ve ciro ölçümü gibi konulara yer verdik.

Katılımcıların genelde teknik kişiler olması da ilginçti. Sosyal bilimler ve pazarlama odaklı kişilerin de eğitime katılmasını beklerken,  yazılımcı veya sistem analisti olan katılımcılar çoğunluktaydı.

SEO, AdWords ve diğer PPC reklamclılık uygulamaları, Google Analytics gibi yazılımlar, pazarlama departmanlarının karar vermesine yardımcı olan araçlar. Belirli bir pazarlama planı olmadığı takdirde, bu araçlardan verim almak mümkün değil. Dolayısıyla teknik ve pazarlama personelinin online ortamda başarıyı sağlaması için sıkı bir işbirliğie gitmesi gerekiyor.

Ayrıca sadece SEO yapmak, AdWords’ü SEO‘dan ayrı düşünmek, e-mail kampanyaları nı planlarken Analytics üzerinde takibi etkinleştirmemek, entegre online pazarlama iletişimini de sekteye uğratıyor.

Örneğin dönüşüm hedefi, site içerisindeki online formun doldurulması olan bir firma, henüz bir müşteri ziyaretinin veya potansiyel bir ziyaret aramasının kendisine ne kadara malolduğunu bilmiyorsa, Google AdWords üzerindeki reklamlarını da optimize edemiyor, iyi yönetemiyor.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

One thought on “Online Pazarlama Stratejileri Egitimi

  1. Eğitime, seminere katılma fırsatım oldu ve çok memnun kaldım. Yeni seminerlerinizi ve eğitimlerinizi yakından takip edeceğimi. Teşekkürler Yalçın Bey.

Leave a Reply

%d bloggers like this: