IAB Yoğun İnteraktivite Semineri’nden Notlar

IAB Türkiye‘nin geçtiğimiz hafta Perşembe günü düzenlediği “Yoğun İnteraktivite Semineri“, Deniz Akademi binasında gerçekleştirildi. İlk seminer olmasına rağmen bana göre gayet başarılı geçen etkinlikte, IAB Türkiye’nin dijital pazarda “single currency” oluşturmak için yaptığı çalışmalardan bahsedildi.

Bildiğimiz gibi şu ana kadar her reklam veren, Google Analytics, Overture v.b gibi analiz araçlarından aldığı verilere dayanarak ziyaretçi metriklerini yayınlıyor ve sitesine reklam almaya çalışıyordu. Hatta bazı firmalar analytics verilerini bile paylaşmadan, tamamen kendi hazırladıkları ziyaretçi raporlarını müşterileriyle paylaşıyordu. Etrafta gerçeği yansıtmayan, manipülasyona müsait bir çok rapor dolaşıyordu.

IAB Türkiye’nin organizasyonu sayesinde, birliğe üye olan her reklam verenin sitesine özel bir kod parçacığı (snippet) yükleniyor. Bu snippet sayesinde IAB Türkiye tüm reklam verenlerin ziyaretçi metriklerini görebilecek ve bu verileri periyodik olarak ağdaki reklam verenlerle paylaşacak.

IAB Türkiye’nin ilk raporunu yayınlamasıyla birlikte Comscore, EIAA gibi firmaların düşük denek sayılarıyla gerçekleştirdiği ve doğruluğuna şüpheyle baktığımız raporlardan sıyrılmış olacağız. Böylece Türkiye’de internetin gelişimi hakkında mantıklı verilere ulaşabileceğiz. IAB Türkiye’nin IPSOS KMG ortaklığında yürüttüğü sisteme göre:

  • IPSOS KMG’nin her ay offline ortamda gerçekleştirdiği 4.000 kişiden oluşan internet tüketim paneli verileri
  • IAB üyesi sitelerde kullanıcılara çıkan pop-up panelleri dolduran 50.000 kullanıcının demografik bilgisi
  • Bu 50.000 kullanıcının içinden seçilecek 15.000 kişinin bilgisayarlarına kuracakları özer bir program yardımıyla ölçülecek internet gezinme bilgisi
toplanacak ve özet rapor Tsayesinde Türkiye’nin internet erişim haritası ortaya çıkacak. 

Leave a Reply

%d