Air France’dan Uçak Bileti Almayın

Paris seyahatimiz öncesi mil durumlarından dolayı Air France’ı seçtik.  THY, Iberia, Onur Air ve Pegasus’la daha önce uçmuştum, Air France’ın THY’den de daha iyi olacağını düşüyordum. Düşünmez olaydım…
Airfrance.com.tr’den 3-4 gün boyunca birçok farklı browserda, değişik zamanlarda rezervasyon yapmaya çalıştık. En sonunda yine olmadı, ofislerini aradık. Ofisteki görevli , sitelerinden sorun olabileceğini ve telefonla bana yardım edebileceğini söyledi.  Telefonda rezervasyon yapmayıp, daha sonra klm’in sitesinden tekrar denedim ve sonunda başardım.

Uçağa binmeden tam 12 saat önce telefonuma “your flight AFXXXX is cancelled. Thank you for your understanding” yazan bir SMS geldi. Herhalde bizim arkadaşlar bizimle kafa buluyor, yoksa “thank you for your understanding” gibi esprili (!) bir cümleyi Air France gibi bir firma yazmaz diye düşünüyordum. E-maile de bir bakayım dedim.  Charles De Geulle havalimanındaki kötü hava koşullarından dolayı uçağımız iptal olmuştu. Mail’de ayrıntılı bilgi için verdikleri Air France’ın Atatürk Hava Limanı’ndaki bürosu da cevap vermiyordu. Air France’ın Türkiye’deki  bütün telefonlarını aradık, ancak “08:30 – 17:00” saatleri arasındaki mesai saatlerinde aramızı söyleyen bir ses kaydından fazlasına ulaşamadık.

THY’nin sabah seferlerine bakıyorum, herhangi bir iptal yok… Paris’teki online kameralara bakıyorum, hava güllük gülistanlık..

Atatürk Havalimanı’nı aradım. Ancak oradaki yetkililer de 08:30’dan önce hiç bir  Air France yetkilisini bulamayacağımızı söyledi. “Ya sabır” diyerek uykuya daldık ve sabah 09:00’da Air France’ı aradık. Telefondaki yetkili “Biz de tam sizi arayacaktık, isterseniz THY’nin 14:30 Paris uçağına size yer ayırabiliriz” dedi. Merak edip aramasak, kimsenin bize bilgi vereceği yok…

Apar topar Atatürk Havalimanı’na gittik. Air France yetkilisi “Normalde hiç bir havayolu bu şekilde bir avantaj sağlamaz, biz size hemen THY’den uçak bileti bulduk, bulmama yetkimiz de vardı” demez mi !!!  Herhalde kabus görüyorum diyerek biletleri alıp, THY’den check-in yaptırdık ve Air France’la ilgili tüm kötü anıları arkada bırakmaya karar verdik.

Ne yazık ki bir hafta sonraki dönüş biletlerini de Air France’dan almıştık (: Airbus A320’nin herhalde en eski modellerinden birine sahiplerdi.  Koltuk yanlarında eski küllükler bulunuyordu. Akşam yemeği olarak donmuş balık, ne olduğu belirsiz bir salata ve muffin-kruvasan karışımı bir tatlı getirdiler. Yemekleri yedikten tam yarım saat sonra kirli tepsileri topladılar…

Oysaki THY’de öncelikle 2 seçenekli bir menü, ardından sıcak ve kaliteli yemekler gelmişti. Güler yüzlü hostesler, 7 kanallı müzik yayını, 2 dilde yayınlanan filmler de cabasıydı. Kriz ortamında birçok havayolu zorluk çekerken, THY’nin büyümesine şaşmamalı.  Siz siz olun öncelikle THY’yi tercih edin ve kesinlikle Air France’ı seçmeyin…

2 thoughts on “Air France’dan Uçak Bileti Almayın

  1. Bu yazıdan çıkartacağımız sonuç: Bildiğinden hiçbir zaman şaşma olsa gerek. Ama aynı anda aklıma da zaman zaman farklı şeyler denemek lazım geldi arada kaldım =)

  2. 2-3 kere Paris'e gittim geldim. Her zaman tercihim THY'den yana olmuştur. THY diğer firmalara oranla katkat güzel bence, ki Fransa uçak firmalarından hayır gelmez.Faydalı açıklamalar için teşekkürler.

Leave a Reply

%d bloggers like this: