Yurtdışı Seyahatleri için Faydalı Bilgiler

Şimdiye kadarki yurtdışı gezilerimde turizm acentalarının düzenlediği paket turları seçmedim.  Kendi programınızı yapmayı seviyor,  İngilizceyi de rahatça konuşabiliyorsanız kendi tur programınızı rahatça ayarlayabilirsiniz. Daha önce internetten uçak bileti veya otel rezervasyonu yaptırmadıysanız, ilk başlarda kendi tur programınızı oluşturmakta zorluk çekebilirsiniz. Ancak kendi programınızı oluşturarak, acentaların sunduğu paket turlara göre %50’lere varan indirimlerle daha ucuza tatil yapar ve geri kalan paranızı da free shoplar da harcarsınız 🙂


1.Uçak Rezervasyonu:
İşe öncelikle uçak rezervasyonu ile başlayalım. İnternette uçak bileti alabileceğiniz birçok ucuz uçak bileti sitesi bulunuyor. Örneğin enucuzbilet.com bu siteler arasında  en iyi hizmet verenler arasında. İsterseniz havayollarınının sitelerinde de teker teker araştırma yapabilirsiniz. Ancak encuzbilet.com gibi siteler işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

THY ve pegasus’un promosyonlu seferlerini takip ederseniz, neredeyse otobüs fiyatına Avrupa’ya uçmanız da mümkün. Örneğin Pegasus’la Londra Mart ayında 2 kişi dönüş, KDV dahil 400 TL idi. Biz Almanya’ya 2 kişi gidiş dönüş her şey dahil 550 TL verdik.  Tabiki biletinizi en az 3-4 ay önceden rezerve ederseniz…


2.Otel Rezervasyonu:
Otel rezervasyonu için de internette birçok seçenek bulunuyor. Expedia.com, orbitz.com, ebookers.com, booking.com, tatil.com, hrs.com, venere.com gibi sitelerden istediğiniz şehirdeki oteli çeşitli kriterlere göre araştırabilirsiniz. Aynı otel için her sitede farklı fiyat görebilirsiniz, dolayısıyla en ucuz oteli bulmak için biraz araştırmanız gerekecek. 


Daha önce çalıştığım firmada geliştirdiğim acenta.org adlı siteden de rahatlıkla otel rezervasyonu yapabilirsiniz. Hatta otelleri şehir merkezine uzaklıklarına ve fiyata göre sıralayabilir, harita üzerinde de görebilirsiniz.


Bu tip siteler dışında, size 1 gün sonra konfirmasyon veren Avrupa’daki çeşitli turizm acentalarının siteleri de bulunuyor. Ancak burada satın aldığınız acenta sitesindan tam emin olamıyorsunuz. En iyisi sitenin sahibi acentayı aramak ve rezevasyonla ilgili birkaç soru sormak. Bu acenta siteleri envanterlerindeki otellerle direkt anlaşmalı oldukları için expedia.com gibi online rezervasyon sistemi sunan sitelere göre çok daha uygun fiyatlara sahipler.  Ben de Paris otel rezervasyonu mu google’da bulduğum paris-reservations.com sitesinden yaptım.


3.Havalimanı otel arası transfer:
Havalimanı otel arası transferlerinizi de yine online rezervasyon sistemlerinden yapabilirsiniz. Ancak rezervasyonu yaptığınız şehirdeki tren/metro hattını kullanmanızı tavsiye ederim. İstanbul içinden Atatürk veya Sabiha Gökçen’e ulaşamak için de securedrive.com.tr‘yi seçmenizi öneririrm. Taksiye göre çok daha uygun fiyatlı olan Securedrive servisleri sizi istediğiniz saatte havalimanında olacak şekilde kapınızın önünden alıyor ve dönüşte de yine hızla evinize bırakıyor.


4. Turlar ve gezi Programı:
Otel, uçak bileti ve transferleri ayarladınız. Peki gideceğiniz şehri nasıl daha iyi tanıyabilirsiniz? 
İnternette gideceğiniz şehirle ilgili önceden kesinlikle araştırma yapın. 


•Özellikle tripadvisor.com’dan oradaki en iyi restoranlar, müzeler, parklar ve klüpler hakkında bilgi alın. 
Wayn.com’a girip bir profil oluşturun. Bir seyahat sosyal paylaşım sitesi olan Wayn.com’da daha önce o şehri deneyimlemiş birçok kişinin yorumlarına ulaşabilir, hatta sizinle aynı tarihlerde orada olacak birçok kişiyle iletişime geçip, seyahat programınızı birlikte oluşturabilirsiniz.


•Navigator’lu telefonunuz veya ipod’unuz yoksa, gezeceğiniz mekanları maps.google.com’da işaretleyip, otelinizle aradaki yürüme/araç mesafesini hesaplayın ve mutlaka renkli çıktılarını alın.


•Bunları yapmaya mecaliniz yoksa Türkiye’nin en eski ve güvenilir kitap sitesi olan idefix.com’dan Dost Yayınları’nın görsel gezi rehberlerinden  alın. 35 TL’ye alacağınız bir rehberde, metro haritasından  şehir haritasına, gezilecek mekanlardan yeme içme yorumlarına ve o temel bir mini sözlük’e ulaşabirsiniz. 


Bunun dışında yinede size gideceğiniz şehrin bilinmeyen yönlerini anlatan ve genellikle o şehirde yaşayan yur rehberlerinin hazırladığı günlük günlük turları da daha seyahata çıkmadan planlamanızı tavsiye ederim.


Kendi tur programınızı ayarlamak konusunda sorunuz olursa yandaki bana her zaman friendfeed.com/myparmaksiz adresinden ulaşabilirsiniz

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

One thought on “Yurtdışı Seyahatleri için Faydalı Bilgiler

Leave a Reply

%d