Google Analytics Sertifikası Aldım | SEO | Arama Motoru Optimizasyonu | Google AdWords

Google Analytics Sertifikası almak için bugün girdiğim Google Analytics Individual Qualification (IQ) Sertifika sınavını vererek“Sertifikalı bir Google Analytics Uzmanı oldum. 
Google Analytics Sertifikası Ne İşe Yarar?
Önceleri Google Analytics‘i web sitelerinin ziyaret ve trafik metriklerini ölçmek için kullanılan basit bir uygulama olarak biliyordum. Google Analytics sertifika eğitim dokümanlarını incelerken ise Google Analytics’in standart koduna eklemeler yapıldığı zaman ne kadar güçlü bir e-ticaret aracına dönüştüğünü gördüm. Genelde bilinmeyen fakat hayati öneme sahip birçok Analytics uygulaması var. Google Analytics Sertifika sınav dokğmanlarında örneği verilen önemli olanlarını saymak gerekirse:
 • Ziyaretçilerinizi, sitenize üyelik durumlarına göre takip edebiliyorsunuz.
 • Üyelerinizi cinsiyet, yaş, gelir durumu gibi demografik bilgilere göre segmente edebiliyorsunuz.
 • Sitenizden elde ettiğiniz gelirleri Analytics üzerinden takip edebiliyorsunuz. Örneğin Google.com.tr’den farklı anahtar kelimeleri yazarak sitenize ulaşan kullanıcıların verdiği sipariş miktarını görebiliyorsunuz.
 • Ziyaretçilerin gezinme yollarını analiz edip, bu yollarda aksayan kısımları tespit edebiliyorsunuz. Hatta sitenizin aksayan kısımlarından kaybettiğiniz günlük ciroyu bile hesaplayabiliyorsunuz. 
 • Tasarımsal olarak hangi iyileştirmeleri yaptığınızda göreceğiniz ciro artışını tahmin edebiliyorsunuz.
 • AdWords reklamlarınıza farklı kodlar ekleyerek, yatırım geri dönüşlerini çok daha hassas takip edebiliyorsunuz.
 • Google Analytics’in standart raporları dışında, istediğiniz metrikleri belirterek kendi rapor formatınızı oluşturabiliyorsunuz.
 • Sitenizin metriklerinin zaman içerisinde nasıl değiştiğini animasyon halinde izleyebiliyor, animasyonu lineer veya logaritmik boyutta analiz edebiliyorsunuz.
 • Flash animasyonları ve ajax uygulamaların sayfa görüntülenme sayısına katkıda bulunmasını sağlayabiliyor, video, oyun gibi farklı uygulamalarının ölçümlerini rahatça yapabiliyorsunuz.

Soruların İngilizce olduğu ve uygulamaya yönelik problemlerin çoğunlukta olduğu Google Analytics sınavını geçince, PDF bir Google Analytics Sertifikası ve sertifika bilgilerinin bulunduğu aktif bir link’e sahip oluyorsunuz.
Daha önce aldığım Google Adwords ve Web CEO‘nun SEO sertifikasyonlarına göre nispeten daha zor soruların bulunduğu Analytics sınavı hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz bana myparmaksiz.com dan ulaşabilirsiniz.


6 Comments

 1. Sevgili Parmaksız,Çok sanalsın…..:) biraz da gerçek ol….:)Ara konuşalım görüşelim…. Ama telefon ya da yüz yüze Ersin ide çağır…:))))))Selamlar Bülent

  Beğen

 2. Eğitimi nereden aldığınız ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Ayrıca sadece Google Analytics Individual Qualification (IQ) eğitimi ve sertifikası yeterli midir sizce? Bu konular ile ilgili detaylı bilgi verebilirseniz çok sevinirim

  Beğen

 3. Sertifikasyon için herhangi bir kursa gitmedim. Google Analytics'in internetteki kurs materyallerini takip edip, ilgili konuları nedeyimlerseniz, siz de sınava hazırlanmış olursunuz.Yeterlilik konusu, hani işte nasıl çalışmak istediğinize göre değişir. Şu anda PhD diploması bile iyi bir kariyer için yetmezken, sadece Analytics sertifikasıyla bir yerlere gelmek zor…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s