İnternet Üzerinde Bir Paylaşım Modeli: Tlinkpara.com


İnternetin gelişimi ile iş modellerinin değişimini, yeni iş kollarının ortaya çıkmasını ve pazarlama aktivitelerinin geçirdiği evrimi hayretle izliyoruz. Bundan çok değil neredeyse 5 sene önce adı bile geçmeyen iş kollarında, bugün sayısız elemana ihtiyaç duyuluyor. Özellikle Web 2.0’ın gelişmesiyle birlikte bireysel kullanıcıların rahatlıkla gelir elde edebileceği ve ellerindeki eşsiz içeriğin pazarlamasını özgürce yapabildikleri platformlar gelişmeye başladı.


Web 2.0 devriminden önce üretilen içerikten ve bağlantılı olarak yaratılan değerden, içeriği üreten kullanıcılar faydalanamıyordu. Pazarlamayı hakkıyla yapabilmek için herkesin rahatlıkla erişemeyeği araçlara gereksinim duyuluyordu. Bu şekilde yaratılan gelirin de pazarlama döngüsü içerisinde paydaşlara hakkıyla dağıtımı yapılamıyordu.


Web 2.0’la birlikte artık her kullanıcı ücretsiz araçları kullanarak rahatça pazarlama yapabilmeye başladı. Orjinal ve ilgi çekici içerik paylaşımı arttı. Yaratılan içerikten ise değer üretmek, kullanıcılara para kazandırmak için sayısız araçlar ortaya çıktı.


Evinden bilgisayarı olan herkes programlama bilgisine sahip olmadan rahatlıkla web sayfası açabiliyor. Bu sayfalar üzerinde hedef kitlelerin ilgisini çekecek içerikler üretebiliyor ve bu içerik üzerinden para kazanabiliyor.


Web üzerinden para kazanmaya yönelik araçlar genelde yurtdışından çıksa da, ülkemizde de başarılı örnekler var. Bunlardan biri de tlinkpara.com. Tlinkpara.com sayesinde kullanıcılar internet üzerinden paylaştıkları içerikten para kazanabiliyor. Nasıl mı?


Örneğin daha önce bir kullanıcı, çok beğenileceğini düşündüğü bir videoyu yoğun uğraşlar sonucu çektikten sonra youtube.com gibi bir siteye yüklüyor ve internet üzerindeki diğer kullanıcıların da ücretsiz olarak bu videoyu izlemesini sağlıyordu. Bir video belki yüzlerce kez izleniyordu, ancak kullanıcı, emeğinin karşılığını paraya dönüştüremiyordu. Tlinkpara.com sayesinde kullanıcılar ürettikleri içeriğin linkini önce tlinkpara.com’a tanıyor ve linki bir tlinkpara.com link formatına yani tlink’e çeviriyor. Kullanıcı artık paylaşım yaparken videosunun normal linki yerine tlink’ini paylaşıyor. Tlink’i tıklayan diğer bir kullanıcı ise ana link’e ulaşmadan önce 5-10 saniye için kısa bir reklam görüyor sonrasında videoya ulaşabiliyor. Böylece yayınlanan 5-10 saniyelik videodan, içeriği üreten taraf kazanıyor ve daha orjinal içerikler oluşturmak için kendisine ek gelir sağlamış oluyor.


Paylaşılan içerik ne kadar çok tıklama alıyorsa, kullanıcının o kadar çok kazanma şansı oluyor. Bundan sonrası, kullanıcıların orjinal içerik üretmek için çalışmasına bakıyor.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d