İyi bir pazarlamacı olmak için…|SEO|Arama Motoru Optimizasyonu|Google AdWords|Google Analytics


Günümüzde kendisini pazarlamacı olarak tabir eden birçok kişi var. Hala apartman giriş kapılarının üstünde “pazarlamacı giremez” yazsa da pazarlama temelli işlere talep her geön gün artıyor.. Kurumsal iletişim alanında çalışanlar, ünvanlarının başına pazarlama kelimesini getirerek, kendilerini “pazarlamacı” olarak konumlamaya çalışıyor.

PR’cılar, Ms Word üzerinde basın bülteni yazmak, gazetecilerin özel haber taleplerine cevap vermek ve organizasyonlar için davet mektubu yazıp LCV yaparak pazarlamacı olmaya çalışıyor. Kimi bankaların kurumsal pazarlama departmanlarında büyük müşteri hesaplarını yöneten satış memurları yer alıyor.

Müşteri ziyareti ve tekliflendirme sürecini kapsayan bu döngüde de tamamen pazarlama yapıldığını söylemek zor. Kimi pazarlamacılar ise pazarlamayı ürün yönetimi ve muhasebe departmanlarından ellerine ulaşan raporlar ışığında, reklam ve PR ajanslarına brief vermekten ibaret sanıyor. Bir de pazar araştırma firmaları var. İnternetten veya anketörler yoluyla yapılan anketleri, çeşitli grafikler yardımıyla yorumlayan bu firmalar pazarlamaya katkı sağlıyor, ama tamamen pazarlama yapmıyorlar. Peki iyi bir pazarlamacı nasıl olunur?

  • İyi bir pazarlamacı olmak için, üniversite okumak şart değil. Ancak İngilizceye iyi derecede hakim olmak ve word, excel, power point gibi ofis araçlarını çok iyi derecede bilmek gerekiyor. Örneğin excel’de pivot tabloları iyi kullanabilmeniz, korelasyon ve regresyon analizlerini yapabilmeniz, net bugünkü değer hesaplamalarının nasıl yapıldığını bilmeniz, basit bir Gant şeması üzerinde proje planı oluşturabilmeniz gerekiyor.

  • İyi bir pazarlamacı, temeli ne olursa olsun basit programcılık mantığına hakim olmalı ve SQL üzerinde mevcut veri ambarından ihtiyacı olan temel bilgileri alabilmelidir. Bunun için veritabanı yapısı ve mimarisine az da olsa hakim olmalı, çeşitli sorular kullanarak istediği raporları çekebilmelidir.

  • İyi pazarlamacılar, veri madenciliği tekniklerine de vakıf olmalıdır. Basit istatistiki bilgiler dışında, müşteri bilgilerini yorumlayabilmeli, çeşitli yöntemlere modelleyebilmelidir. Farklı kampanyalar yapabilmeli ve bunların muhetemel yatırım geri dönüşlerini kampanya öncesi az da olsa tahmin edebilmelidir.

  • İyi bir pazarlamacı kendini yazılı ve sözlü olarak en iyi şekilde ifade edebilmelidir. Pazarlama jargonuna hakim olmalıdır. Ajansa SEO nasıl “brief” verileceğini bilmelidir.

  • İyi bir pazarlamacı, interneti ve getirdiği fırsatları çok iyi bilmelidir. Arama motoru optimizasyonunun (SEO) firması için ne manaya geldiğini bilmelidir. Kelime bazlı reklamcılık konusunda fikir sahibi olmalıdır. İnternette yapacağı reklamların geri dönüşünü nasıl kolayca ölçebileceğini bilmelidir.

  • İyi bir pazarlamacı aynı zamanda iyi bir satışçı olmalıdır. Gerektiği yerde veriler ve raporlar da olmadan müşterilerini bireysel olarak da etkileyecek bir enerjiye sahip olmalıdır.

Leave a Reply

%d bloggers like this: