İnternette Kelime Bazlı Reklamcılık | Google AdWords Sertifika | Google Analytics Sertifika | Arama Motoru Optimizasyonu | SEO
Her gün birçok reklamı isteğimiz dışında izlemek, dinlemek, okumak zorunda kalıyoruz. Sinemada film başlamadan önce mecburen yayıncı firmanın reklamlarını izliyoruz. En sevdiğimiz dizinin ortasında almayı düşünmediğimiz ürünlerle ilgili sinir bozucu reklamlar çıkıyor. Trafikte rahatlamaya çalışırken açtığımız radyoda başlayan reklam jingleları, yol boyunca devam eden açık hava panoları, aldığımız gazete ve dergilerin içerisinde bazen haberden bile fazla sayfa kaplayan ürün tanıtımları hep biz istemeden zorla dayatılarak etkileşmemiz sağlanan reklamlar…
İnternette bile isteğimiz dışında zorla dayatılan reklamlar var. İMKB’yle ilgili bir yazı okurken sigorta firmalarının bannerları ve anlamsız pop-uplarla uğraşmak zorunda kalıyoruz… Posta kutumuza düşen birçok gereksiz ve izinsiz e-mail, cep telefonlarımıza gecenin bir yarını düşen SMSler de cabası. Plansız reklamcılar yüzünde bazen tanıtımı yapılan ürün/hizmetten farkında olmadan nefret edebiliyoruz.
İnternet üzerinde çalışan “kelime bazlı reklamcılık” uygulaması ise yeni bir reklam modeli. Bu modelin öncüsü ve belki de en iyi uygulayanı da Google. Google’un 23 Ekim 2000’de 350 müşteri ile hizmete soktuğu AdWords, anahtar kelime hedefleme prensibine göre çalışıyor.
Aramak istediğiniz kelimeyi Google’a girdiğinizde ekranın sol tarafında çıkan sonuçlar, organik yani doğal aramalar sonucunda web’den bulunan siteleri temsil ediyor. Sağ tarafta veya bazen üstte çıkan “sponsor bağlantı” başlıklı siteler ise Google’a reklam veren firmaların siteleri. Firmalar kullanıcıların aradıkları kelime başına Google’a ücret ödüyor. Böylece ilgili firma iş alanıyla ilgilenen hedef kitlesine doğrudan hitap etmiş oluyor. Ayrıca ürün/hizmetiyle ilgilenmeyen diğer kullanıcılara da reklamını göstertmeyerek, kimseyi gereksiz yere rahatsız etmemiş oluyor.
AdWords’de firmalar, reklamlarını istedikleri sonucu alana kadar düzenleyebiliyor, bütçelerini ayarlayabiliyor. Çeşitli reklam biçimlerini kullanabiliyor, hatta reklamlarını belirli dil ve coğrafi bölgeleri hedefleyecek şekilde ayarlayabiliyor. Tıklama başına maliyet seçeneği sayesinde, yalnızca reklamlar tıklandığı oranda ücretlendiriliyor. Böylece firmalara gazete, dergi ve televizyonda olduğu gibi reklamlarıyla ilgilenmeyen müşteriler için ücret ödememiş oluyor. Günlük 1 YTL’ye bile reklam verilebiliyor. İsterseniz reklamlarınızı sadece belirli bir bölgede arama yapan kişilere gösterilecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz.
Google’un içerik ağında katılan diğer web sayfaları sayesinde de, reklamlarınızı sadece Google’da değil, iş alanınızla ilgili diğer birçok firmanın sitesinde anında gösterilmesini sağlayabiliyorsunuz. Örneğin spor ayakkabı satan bir firmanız varsa, Google’ın içerik ağında yer alan birçok spor sitesinde reklamınızın gösterilmesini sağlayabiliyorsunuz.
Reklamınızı tıklayan müşterilere bilinçli olduğu için, kullanıcı bazında açık şekilde bilinirlikte oluşturmuş oluyorsunuz.
AdWords reklamcılığını en güzel yanı reklam bütçesinin tamamen potansiyel müşterilere yönelik harcanması. Ayrıca bu müşterilerle ilgili her türlü bilgiye her an ulaşılabilmesi. Perakende firmalarının kart dağıtarak yapmaya çalıştıklarını AdWords sayesinde hiçbir ek masrafa girmeden saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyorsunuz.
Google’un 25 Temmuz’da yayınladığı bültene göre şimdiye kadar indexlediği site sayısı 1 trilyonu geçmiş. Bu kadar çok site arasında sıyrılabilmenin en hızlı ve kolay yolu ise AdWords yoluyla reklam yapmak.

One thought on “İnternette Kelime Bazlı Reklamcılık | Google AdWords Sertifika | Google Analytics Sertifika | Arama Motoru Optimizasyonu | SEO

  1. Merhaba Yalçın Bey,”İnternette Kelime Bazlı Reklamcılık” konulu yazınızı okudum. Bu konuda aslında tüm dünyada çok daha etkili ve çok daha güçlü bir mecranın daha Türkiye’ye geldiğini belirtmek istiyorum. Yellow Pages, 100 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada 100’den fazla ülkede hizmet veren dünyanın en güvenilir yerel arama motorlarından biridir. 2007 yılında İnternet Yellow Pages sayfalarında 3,8 milyar kez anahtar kelime “arama”sı yapılmıştır. Dolayısı ile “anahtar kelime” aramalarında Yellow Pages’in de ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Türkiye Yellow Pages, http://www.yellowpages.com.tr adresi ile Online ve Mobile olarak geçtiğimiz Nisan ayında hizmete girdi. Internet ve Mobil reklamcılıkla ilgili her türlü konuda destek olmaktan mutluluk duyarız. İyi Çalışmalar dileklerimle,Detaylı bilgi için: iletisim@yellowpages.com.trhttp://www.yellowpages.com.tr

Leave a Reply

%d bloggers like this: