NETWORK MARKETING VE TÜRKİYE

Doğrudan satışın geliştirilmiş bir türü olan network marketingle bundan 7-8 ay önce ilgilenmeye başlamıştım. Network marketing (NM), son yıllarda özellikle Amerikan firmalarının ürün satışlarını artırmak için kullanmaya başladığı etkili bir pazarlama ve kazanç sistemi. NM sisteminde, üye olan kişiler bağlı bulundukları firmanın ürünlerini kullanıp satarken, aynı zamanda ağlarına kattıkları kişiler üzerinden para kazanır. Dolayısıyla ne kadar çok kişi sizin sayenizde firmaya üye olarak katılır, başka kişileri de üye yapar ve ürünleri kullanırsa, siz de o oranda para kazanırsınız.

NM terimine ise, ilk defa Robert Kiyosaki’nin yazdığı Zengin Baba, Yoksul Baba kitabında rastlamıştım. Kiyosaki, yazdığı diğer kitaplar da dahil olmak üzere, zengin olmak isteyen herkese öncelikle NM yapmasını öneriyordu. Kendisi hayatında bir kez olsun bu işle uğraşmadığı halde, birçok NM firmasının etkinliğinde konuşmalara davet edildiğinden olsa gerek, NM’nin faydalarından bahsediyordu.

Kiyosaki’nin kitaplarını okuduğumu bilen bir arkadaşımın NM sistemiyle satış yapan bir firmanın etkinliğine beni çağırmasıyla bu işin aslından nasıl da farklı olduğunu öğrendim. Yazımda ismini vermeyeceğim bu firma, birçok üyesinin yakın çevrelerindeki farklı sektörlerden çalışan kişilere ve ev hanımlarına biraz gizemli bir şekilde telefon açmalarını sağlıyor. Telefonu açan arkadaşınız, sizi yaklaşık 1-1,5 saat süren bir toplantıya çağırıyor ve toplantıda anlatılacak proje hakkında en ufak bir fikir vermiyor. Arkadaşınızın ısrarı üzerine toplantıya katılmaya karar veriyorsunuz. Toplantılar İstanbul’un ünlü alış veriş merkezlerinin seminer salonlarında ve otel zincirlerinde yapılıyor. Birçok iyi görünümlü ve profesyonel insanın katıldığı toplantı, samimi bir şekilde başlıyor. Açılış konuşmasını yapan kişi, herhangi bir firma ismi belirtmeden kişilerin hayallerini nasıl gerçekleştirebilecekleri ve az bir efor sarf ederek nasıl para kazanabileceklerini anlatılıyor. Söylenenler kulağa mantıklı geliyor. Hatta bir bakıyorsunuz ki konferans salonundaki birçok doktor, mühendis, ev hanımı vb. farklı SES gruplarından kişi sahneye çıkıp, sistem sayesinde ne kadar çok kazandıklarını ve zenginliklerini sisteme borçlu olduklarını söylüyor.

Toplantı bittikten sonra sizi çağıran arkadaşınız, firmanın NM üyeliğine ilk adım olarak 10-15 YTL tutarındaki bir katalog setini satmaya çalışıyor. Olur da katalogu alırsanız, ardından içinde firmanın ürünlerinin bulunduğu başlangıç paketini satmaya çalışıyorlar. Piyasadaki benzerlerinden 5-6 kat pahalı ürünlerin içinde bulunduğu seti aldıktan sonra da kurtulamıyorsunuz. İster üye olun veya olmayı sürekli toplantılara çağırılıyorsunuz.

Ben de birkaç farklı arkadaşımın isteği üzerine bu toplantıların ücretsiz ve paralı olanlarına katıldım. Pazarlama ve satış tekniklerine dair işe yarar bir şeyler öğrenemediğim bu toplantılardan kendimi zor kurtardım.

Bu anlattıklarım tabii ki NM yapan her firma ve organizasyon için geçerli değil. Yalnızca kozmetik üzerine çalışan ve üyelerini yukarıda anlattığım şekilde sıkıştırmadan, işini sürdüren firmalar da var. Size tavsiyem bu tip bir toplantı daveti aldığınızda, konunun detaylarını tam öğrenmeden kesinlikle toplantıya katılmayın.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

2 thoughts on “NETWORK MARKETING VE TÜRKİYE

Leave a Reply

%d bloggers like this: