mp3 ve korsanlık üzerine

mp3, mp4, wmv veya başka bir format. Uzantısı ne olursa olsun bir çok müzik eserinin sonuna eklenen bu üç harfli kelimecikler ilk başta masum gibi görünselerde ekmeğini müzikle kazanan kesime büyük zarar veriyorlar.

mp3 formatıyla ilk tanışmam üniversite 1. sınıfta olmuştu. O zamanlar internet bugünkü kadar da yaygın değildi. mp3 cdleri çok kıymetliydi ve elden ele dolaşırdı. Herkes kolayca mp3 CD’si oluşturmazdı. Hatta bazı bilgisayar firmaları özel oluşturulmuş mp3 cdlerini bandrollü CD’lerin bir kaç katına satarlardı. Sonrasında korsan mp3 cdleri çıkmaya başladı. En sonunda ADSL’nin de ucuzlayıp yaygınlaşmasıyla beraber paylaşım programları her tip PC’de bulunmaya başladı.

İtiraf etmeliyim ki benim içinde özellikle bir müzisyen olarak, ulaşamadığım grupların parçalarına bu kadar kolay bir biçimde sahip olmak hoşuma gidiyordu. Güncel parçalara ve klasiklere rahat bir biçimde ulaşıyor ve param cebimde kalıyordu.

Ne zamanki stüdyoya girip aylar süren yoğun müzik ve müzik dışı çalışmadan sonra albümümüzü raflarda görmeye başladık, bizim de içimizi bir korku sardı. Acaba şarkılarımız web’e düşer miydi? Bir iki sayfayı engelleyebildik. Ancak daha sonrasında siteler çığ gibi yükseldi. Limewire, kazaa, emule programlarıyla paylaşılanları saymıyorum bile. İnsanlar internet üzerinden şarkılarımızı indiriyor, hatta arkadaşlarına gönderiyorlardı. Tanınmışlık düzeyimiz artmıştı. Fakat aylar süren yoğun çalışmalar, yapılan onca masraf bize henüz geri dönmemişti.

mp3 indirmek hırsızlık değil de nedir? Veya mp3lerin bulunduğu siteden download yapmak, çalıntı mal olduğunu bile bile yine de alışveriş yapmak değil midir?

Hırsızlık, wikipedia’da haksız bir biçimde birinin malını (ingilizce de property olarak kullanılmış) haksız yere almak olarak gösteriliyor. Emniyet müdürlüklerindeki tanımlarda ise yankesicilik, tırnakçılık, muslukçuluk, falcılık, dolandırıcılık gibi çeşitli kategorilere ayrılmış hırsızlık çeşitleri arasında mp3 yükleme adına herhangi bir tanıma rastlanmamış. Korsan CD satanlara belli yaptırımlar uygulanıyor. Ancak yasal olmayan mp3 yükleme konusunda şu anda alınmış herhangi bir önlem yok. ..

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

One thought on “mp3 ve korsanlık üzerine

  1. Son zamanlarda korsan kitap&cd; satışı ve internet üzerinden mp3 indirilmesi gibi konular gündemde olan konular. Herkes bir şekilde bunun hırsızlık olduğunu vurguluyor. Bence bu doğru bir yaklaşım. Ancak yine de önlem alınması,yaptırımlar uygulanması kadar topluma yani hepimize iş düşüyor. Bir şekilde birileri günü kurtarmak adına korsan ürün aldıkça,mp3 indirdikçe emeğe saygısızlık ve haksızlık devam edecektir. Herkes elinden geldiğince, durumun yanlış olduğunun bilincinde olarak hareket ederse, konuya yazılarla&s;öyleşilerle vurgu yapılırsa mutlaka bir şeyler değişecektir. Değişim için çaba göstermek gerek, senin de müziğe emek veren&durumun; bilincinde biri olarak çaba göstermeye devam etmeni diliyorum.

Leave a Reply

%d