İş görüşmelerinde Başarı İçin STAR Mülakat Tekniği

Mülakatlarda kullanılabilecek en önemli stratejilerden biri de STAR Tekniğidir (Bazenleri SAR veya PAR Tekniği olarak da adlandırılır).Bu tekniğe göre:

Situation
or
Task:
(Durum veya Konu) İçinde bulunmuş olduğunuz bir durum veyahut başarılı olmanız gerekn bir görevden bahsedin. Geçmişte ne yaptığınızın genel bir tanımını çıkarmak yerine, spesifik bir olay veya durumu tanımlanamanız gerekmektedir. Mülakatı yapanın iyice anlaması için yeterli sayıda detay vermeniz gerekmektedir. Bu durum eski bir işinizle veya gönüllü olduğunuz bir görevle ilgili yaşamış olduğunuz bir deneyimle ilgili olabilir.

Action you took: (Harekete geçirmiş olduğunuz eylem) Konuyla ilgili yapmış olduğunuz faaliyetleri tanımlayın ve odak noktasını kendinizden ayırmayın. Bir grup projesi için çalışıyor, veya efor sarfetmiş olabilirsiniz, farketmez. Takım olarak harcadığınız çabadan bahsetmeyin, yaptıklarınızı tanımlayın. Ne yapmanız gerektiğini değil, ne yaptığınızı anlatın.

Results you achieved (Sonuçta başardıklarınız):Ne oldu? Olay nasıl bitti? Neyi başardınız ? Ne öğrendiniz ?

Örnek: Üniversiteden yeni mezun bir pazarlama – satış sorumlusunun mülakatı için

Situation (S): Kolejde çıkarmış olduğumuz dergi olan “Fatih Koleji’nin Sesi”‘nin reklam gelirleri düşmüştü ve uzun dönemli reklamverenler kontratlarını yenilemiyorlardı.

Action (A): “Fatih Koleji’nin Sesi”nin elden ele dolaşma oranının piyasadaki diğer reklam malzemelerine göre oranını gösteren yeni bir promosyonel paket tasarladım. Ayrıca ilgili satış yöneticilerine okulun İşletme Profesörlerinden rekabete dayalı satış stratejilerini anlatan özel bir eğitim organize ettim.

Result (R): 15 eski reklam veren firma ile günlük reklamlara konusunda kontratlar imzaladık ve beşiylede yeni ekler üzerine anlaştık. Geçen senenin aynı dönemine oranla reklam verenlerimizi % 20 oranında (her zaman miktarsal değer verin) arttırdık.

Excerpt: http://www.quintcareers.com sitesinden Türkçe’ye çevirilmiştir.

Published by myparmaksiz

Lecturer in Marketing, Data Scientist, Digital Marketer, Story Teller, AMA PCM®

Leave a Reply

%d